Štěpán Křeček: Inflace v eurozóně je nízká

28. 2. 2018 18:37

Meziroční míra inflace v eurozóně se v únoru pohybovala na úrovni 1,2 %. Přitom v lednu dosahovaly země platící eurem inflace 1,3 %, což odpovídalo i celkové roční inflaci za minulý rok.

Štěpán Křeček: Inflace v eurozóně je nízká
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„Únorová inflace v eurozóně je opět pod inflačním cílem. Tento stav nevyhovuje předluženým zemím jižního křídla eurozóny. Nízká inflace jim komplikuje splácení dluhů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Přestože je již 10 let od propuknutí ekonomické krize, eurozóna nedokázala výrazně snížit své zadlužení. Pouhé zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat další dluhovou krizi,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v eurozóně se v únoru pohybovala na úrovni 1,2 %. Přitom v lednu dosahovaly země platící eurem inflace 1,3 %, což odpovídalo i celkové roční inflaci za minulý rok. Klesající míra inflace je reakcí na očekávané ukončování kvantitativního uvolňování peněž a zpřísnění režimu měnové politiky.

Inflace, která se dlouhodobě pohybuje pod svým cílem, neusnadňuje předluženým zemím jako jsou PIGS (Portugalsko, Itálie, Řecko a Španělsko) snadněji splácet dluhy. V případě, že by Evropská centrální banka začala zvyšovat úrokové sazby, dokonce hrozí další kolo dluhové krize. Severní křídlo eurozóny by však vyšší úrokové sazby uvítalo. Některé tamní trhy se totiž začínají přehřívat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Ozývají hlasy pro zákaz Alternativy pro Německo

21:37 Richard Seemann: Ozývají hlasy pro zákaz Alternativy pro Německo

Masové výtržnosti v Berlíně, kdy zakročovalo téměř tři tisíce policistů, z nichž osm desítek bylo zr…