Štěpán Křeček: Průmyslu se daří. Stavebnictví brzdí zákony. Zahraniční obchod bojuje s posilující korunou

7. 12. 2017 12:33

„Průmyslníci doplácejí na nedostatek zaměstnanců. Situace na trhu práce navyšuje mzdové náklady, které se již začaly promítat do cen. Pro udržení konkurenceschopnosti je nutné inovovat výrobu. Firmy, které tak nečiní, již brzy začnou mít problémy s udržením se na trhu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Průmyslu se daří. Stavebnictví brzdí zákony. Zahraniční obchod bojuje s posilující korunou
Foto: archiv Štěpána Křečka
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

Dnes zveřejněná data o průmyslové produkci za říjen hovoří o meziročním růstu o 5,3 %, přičemž hodnota nových zakázek se zvýšila o 10,3 %. I přes dobrá čísla z výroby a prodeje průmyslníci do budoucna očekávají snížení tempa růstu. Na vině je situace na trhu práce, která znemožňuje nabírání nových zaměstnanců a prodražuje stávající produkci. Průměrná mzda v průmyslu u podniků s 50 a více zaměstnanci již nyní přesáhla úroveň 31 000 Kč a je nad průměrem celé ekonomiky.

„Ve větších městech České republiky je nedostatek bytů. To tlačí ceny směrem vzhůru. Situace se kvůli složitému stavebnímu zákonu v dohledné době nezlepší. Stále se se staví málo,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Stavební produkce v říjnu rostla o 3,2 %. Počet vydaných stavebních povolení meziročně vzrostl o 4,6 % a počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 30,2 % a dosáhl hodnoty 2829 bytů. Přesto v Praze a větších městech se příliš nestaví. To vede k situaci, kdy poptávka po nemovitostech výrazně převyšuje nabídku, čímž je vyvolán růst cen. Tato situace bude na trhu přetrvávat i v roce 2018. Na vině je složitý stavební zákon, který komplikuje rychlejší výstavbu v hustě zalidněných lokalitách.

„Posilující kurz koruny se začíná negativně projevovat v bilanci zahraničního obchodu. Podhodnocená měna naší ekonomice pomáhala. Nyní se od nízkých cen musíme přeorientovat na vysokou kvalitu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Bilance zahraničního obchodu v říjnu skončila přebytkem 9,7 mld. Kč a meziročně klesla o 5,0 mld. Kč. Na uspokojivých výsledcích se nejvíce podílel automobilový a strojní průmysl. Naopak obchod s ropou a zemním plynem celkovou bilanci zhoršuje. Za leden až říjen dosáhla obchodní bilance přebytku 144,7 mld. Kč, což znamená meziroční pokles. Ten je způsoben především posilováním kurzu koruny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivo Valenta: Nezbytná je změna na centrální úrovni

7:38 Ivo Valenta: Nezbytná je změna na centrální úrovni

Komentář na facebookovém profilu k odvolání ředitele waldorfské školy Semeckého.