Štěpán Křeček: Shrnutí výsledků společností z indexu S&P 500 a výhled na první polovinu roku 2023

29.11.2022 12:41 | Komentář

„Ve třetím čtvrtletí letošního roku reportovalo 71 procent společností z indexu S&P 500 výsledky tržeb nad očekáváním. Díky tomu na trzích zavládl mírný optimismus. Nicméně vyhlídky na další čtvrtletí jsou zatížena řadou nejistot,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

Štěpán Křeček: Shrnutí výsledků společností z indexu S&P 500 a výhled na první polovinu roku 2023
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Během každé výsledkové sezóny mnoho společností vydává své pohledy na ekonomické prostředí, které ovlivňuje jejich podnikání. Vzhledem k růstu HDP ve třetím čtvrtletí 2022 a ochlazování inflačních tlaků se snížil počet zmínek o recesi v konferenčních hovorech největších amerických společností. 

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17708 lidí
Takzvaný FactSet v transkriptech těchto hovorů za období od 15. září až do 16. listopadu 2022 napočítal 179 společností, které zmínily slovo “recese”. To bylo méně než 242 napočítaných zmínek ve druhém čtvrtletí 2022.

Nejvíce zmínek o recesi bylo nalezeno v transkriptech společností spadajících do sektoru nemovitostí, zpracovatelského průmyslu a financí. I přes tento pokles pesimismu ve třetím čtvrtletí letošního roku mají mnozí analytici záporná očekávání ohledně zisků v následujícím čtvrtletí. Dokonce 67 procent společností v indexu S&P 500, jež vydalo projekci EPS pro třetí čtvrtletí 2022, nyní vydalo konzervativnější projekce. Analytici v průměru zmenšili odhad EPS ve čtvrtém čtvrtletí 2022 o 3,3 procenta.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku společnosti reportují zisky, které jsou o 1,8 procenta nad očekáváním, ale z historického pohledu se nejedná o příliš vysoké číslo. Výraznějšímu růstu průměrných zisků bránilo množství společností, které reportovaly zisky silně pod očekáváním.

Zajímavé je, že 4 z 11 sektorů reportovaly rostoucí zisky na roční bázi. V čele byl energetický, nemovitostní a průmyslový sektor. Na druhé straně 7 z 11 sektorů reportovaly upadající zisky, přičemž v čele se nacházely sektory komunikačních služeb, financí a zpracovatelského průmyslu. Co se týče tržeb, tak 71 procent společností v indexu S&P 500 překonalo očekávání ve třetím čtvrtletí 2022.

Analytici nyní prognózují pokles zisků o -2,1 procenta ve čtvrtém čtvrtletí 2022 a růst tržeb o 4,5 procenta. Na první čtvrtletí 2023 předpokládají růst zisků o 1,6 procenta a růst tržeb o 3,9 procenta. Na druhé čtvrtletí 2023 očekávají růst zisků o 0,9 procenta a růst tržeb o 1,3 procenta. Konsensus je tedy takový, že se očekává zpomalení růstu v první polovině příštího roku.

Dopředu hledící P/E poměr pro index S&P 500 je na úrovni 17,2. To je níž, než pětiletý průměr (18,5), ale výš než desetiletý průměr (17,1). Přitom tato statistika na konci třetího čtvrtletí 2022 byla na úrovni 15,2. To by mohlo značit menší přehřátí trhů v současné době. Rovněž byl zaznamenán nadprůměrný počet společností indexu S&P 500 (67 procent), které vydávají konzervativnější projekce EPS na čtvrté čtvrtletí 2022. Společnosti tedy očekávají ekonomicky horší kvartál před završením roku.

Analytici prognózují, že by index S&P 500 v příštích 12 měsících mohl vzrůst o 13 procent na úroveň 4 470 bodů. To je v rozporu s oficiálním stanoviskem Goldman Sachs, které cílovou hodnotu pro index S&P 500 vidí kolem úrovně 4 000 bodů. Morgan Stanley zas hovoří o cílové hodnotě indexu na úrovni 3 900 bodů v závěru roku 2023.

Nejoptimističtější jsou analytici ohledně společností spadajících do cyklického sektoru (+23,8 procenta) a sektoru komunikačních služeb (+22,1 procenta). Naopak průmyslový sektor (+4,7 procenta) a zpracovatelský sektor (+5,2 procenta) mají jen slabý očekávaný růst. V současné době analytici nejvíce doporučují nákup energetických a IT společností. Naopak nejméně doporučovanou možností jsou společnosti zaměřující se na necyklické spotřební zboží.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Budete jen automat na podpisy?

Nebo jak jinak si vysvětlit, že podepisujete zákony, se kterými máte zároveň problém, a který hodnotíte jako protiústavní? Myslel jsem, že by člověk měl schvalovat věci - i v osobním životě, s kterými souhlasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Pikora: Krize bankovního sektoru nekončí

21:26 Vladimír Pikora: Krize bankovního sektoru nekončí

Finanční trhy žijí kolapsem amerických bank a následnou záchranou švýcarské Credit Suisse. Ten, kdo …