Štěpán Křeček: Slováci mají o pětinu nižší mzdy a trpí třikrát vyšší nezaměstnaností

08.06.2018 9:23

„Slováci v průměru pobírají o 5800 korun měsíčně méně než Češi. Přitom trpí nadprůměrnou nezaměstnaností v rámci Evropské unie. Stále tak existuje silná motivace pro migraci ze Slovenska do České republiky,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Slováci mají o pětinu nižší mzdy a trpí třikrát vyšší nezaměstnaností
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

Včera Slovenský statistický úřad zveřejnil údaje o mzdách za 1. čtvrtletí letošního roku. Slováci v průměru pobírají 955 eur, což v přepočtu činí 24 500 korun. Mzdy na Slovensku proti stejnému období minulého roku reálně vzrostly o 4,1 procenta. Tento týden zveřejnil údaje o mzdách i Český statistický úřad. Průměrná mzda v České republice dosáhla úrovně 30 300 korun, což je o 5 800 korun více než na Slovensku. V Česku též došlo k rychlejšímu reálnému růstu mezd o 6,6 procenta.

„Přestože slovenské hospodářství dlouhodobě roste rychleji než české, Slovákům se ani po čtvrt století od rozdělení Československa nepodařilo dohnat životní úroveň Čechů,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Slovensko je na tom hůře než Česká republika i v míře nezaměstnanosti. Podle dubnových dat Eurostatu trpí Slováci nezaměstnaností o velikosti 7,4 procenta, což je nad průměrem Evropské unie. Oproti tomu v České republice dosahuje míra nezaměstnanosti úrovně 2,2 procenta, což je nejméně ze všech zemí Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: „Cui bono?“

19:48 Miroslav Macek: „Cui bono?“

Páteční glosy Miroslava Macka