Štěpán Křeček: Stavební práce zdražují. Ovoce a zelenina stojí majlant

17.07.2020 18:57

„Ceny stavebních prací společně s vývojem na hypotečním trhu nám napovídají, že k žádnému zemětřesení na realitním trhu nedojde. Ceny nemovitostí pravděpodobně dál porostou, je však možné, že pomalejším tempem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Stavební práce zdražují. Ovoce a zelenina stojí majlant
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček
reklama

„Milovníky letního grilování mohou těšit nižší ceny skotu a jatečných prasat. Naopak milovníci zdravého životního stylu si výrazně připlatí za ovoce a zeleninu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

V červnu došlo k meziročnímu růstu cen stavebních prací o 4,3 procenta. Pokračující trend zdražování ve stavebnictví bude bránit poklesu cen nemovitostí. Navíc nízké úrokové sazby na hypotékách motivují lidi k investicím na realitním trhu. Lidé, kteří si mysleli, že se kvůli pandemii koronaviru sníží ceny domů a bytů, se tak pravděpodobně přepočítali.

K meziročnímu poklesu cen o 4,4 procenta došlo u zemědělských výrobců. V rostlinné výrobě klesly ceny o 4,5 procenta, což se projevilo především na nižších cenách brambor. Ceny ovoce však vzrostly o 22,8 procenta a zeleniny o 13,3 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny o 4,5 procenta.

U průmyslových výrobců došlo k meziročnímu poklesu cen o 0,3 procenta. K výraznému snížení cen došlo zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Zvýšily se však ceny elektřiny o 9,6 procenta. Rovněž rostly ceny v odvětví dopravních prostředků o 3,4 procenta a v odvětví nábytku o 4,7 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jana Zwyrtek Hamplová: Co nezakazuje zákon, zakazuje stud

18:57 Jana Zwyrtek Hamplová: Co nezakazuje zákon, zakazuje stud

Komentář na facebookovém profilu k odvolání ředitele waldorfské školy v Semilech.