Ti nejvýraznější z nich, které si budeme chtít trvale připomínat, mohou být jednou zvěčněni prostřednictvím vlastní zlaté mince. Jejich tvář bude rukou medailéra zachycena do kousku kovu, který drží svou hodnotu po tisíce let. Stejný osud letos potkal renesančního myslitele Giordana Bruna, jenž se stal inspirací pro umělecké dílo Michala Vitanovského. Pamětní minci připomínající pobyt tohoto italského filozofa a kosmologa v Praze při příležitosti 420 let od jeho upálení vydává BH Securities ve spolupráci se švýcarskou rafinerií drahých kovů PAMP.
Pocta mysliteli
Muž, jenž inspiroval vznik této mince, se narodil jako Filippo Bruno v italské vesnici Nola, později vstoupil do řádu dominikánů a přijal nové jméno Giordano. Pro své názory, které se neslučovaly s náboženskými dogmaty, byl v období vrcholící renesance trnem v oku mnoha církevním hodnostářům. Proto většinu života strávil cestováním mezi různými evropskými šlechtici, kteří mu vždy na čas poskytli útočiště pro práci a bádání. Jedním z jeho mecenášů se stal i známý milovník učenců a mystiků, císař Rudolf II. Bruno tak po nějaký čas pobýval v Praze. Právě přiblížení tohoto občas neprávem přehlíženého učence v české kulturní sféře bylo jedním z důvodů, proč si jej pro svou ojedinělou minci v BH Securities vybrali.
Giordano Bruno totiž svými názory a pohledem na svět předběhl svou dobu o staletí. Nejenže nesouhlasil s doktrínou tvrdící, že Země je středem vesmíru, dokonce ve svých úvahách došel ještě dál než Koperník a Galilei. Proklamoval, že sluncí a jejich soustav, jež se kolem nich otáčejí, je ve vesmíru mnoho a Země je jen jedním z mnoha světů v nekonečném prostoru. Těmito překvapivě trefnými tezemi tak přímo podkopával dogmata, ze kterých katolická církev odvozovala svou duchovní moc. Proto byl nakonec zajat a mučen, aby odvolal svá rouhačská tvrzení. Když se však Giordano Bruno odmítl podvolit, byl odsouzen a v roce 1600 upálen na hranici. Odtud také jeho slavný citát, který provází i příběh pamětní mince: „Upálit neznamená vyvrátit!“
Jak vzniká mince?
Je zřejmé, že takto inspirativní osobnost si zaslouží také jedinečné ztvárnění. Proto BH Securities k tvorbě mince pozvalo i jednoho z nejlepších českých medailérů, Michala Vitanovského, autora československého Řádu T. G. Masaryka (1990), českého Řádu bílého lva (1994) a řady dalších pamětních mincí, medailí a insignií. Podcast s Michalem Vitanovským ZDE.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV