Štěpán Křeček: Ve stavebnictví dochází k růstu cen. V zemědělství ceny klesají

18. 5. 2018 16:44

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu došlo v dubnu k meziročnímu růstu cen u stavebních prací o 2,4 procenta, přičemž ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,3 procenta.

Štěpán Křeček: Ve stavebnictví dochází k růstu cen. V zemědělství ceny klesají
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities
reklama

„I přes nepřízeň počasí došlo v dubnu k poklesu cen zemědělských výrobců. Ceny v ostatních odvětvích buď stagnovaly nebo mírně rostly. V dalších měsících by se do cen mohly začít promítat rostoucí náklady na dopravu, které jsou způsobeny zvyšováním cen pohonných hmot,“ říká ekonom Štěpán Křeček.

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu došlo v dubnu k meziročnímu růstu cen u stavebních prací o 2,4 procenta, přičemž ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 2,3 procenta. K meziročnímu růstu cen došlo i u tržních služeb pro podniky, které vzrostly o 1,7 procenta. Vzhledem k situaci na trhu práce rostly hlavně služby v oblasti zaměstnání a to o 16,7 procenta.

Ceny průmyslových výrobců se v dubnu meziročně nezměnily. Přesto rostly ceny elektřiny a plynu přibližně o 1,7 procenta. Ceny zemědělských výrobců se meziročně snížily o 1,9 procenta. V rostlinné výrobě se snížily ceny brambor o 7,3 procenta. Oproti tomu vzrostly ceny ovoce o 25,1 procenta. V živočišné výrobě klesly ceny jatečných prasat o 15,4 procenta, ale ceny mléka byly vyšší o 4,9 procenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Důchodce a preskripce

9:20 Bohdan Babinec: Důchodce a preskripce

Vzkaz ministru zdravotnictví...