Svatopluk Holec: O Cyrilu a Metodějovi

05.07.2013 16:34 | Zprávy

Leckomu se může zdát, že oslavy jeden a čtvrt tisíciletí od příchodu slovanských věrozvěstů na tehdejší Velkou Moravu by měly být spíš záležitostí církevní. Že bychom tedy 5. červenec neměli vůbec mít v kalendáři jako státní svátek. Tož si telegraficky připomeňme, o co vlastně tehdy šlo.

Svatopluk Holec: O Cyrilu a Metodějovi
Foto: Archiv
Popisek: Cyril a Metoděj

Rastislav, vládce prvního západoslovanského státu, se nejprve se žádostí o vyslání učitelů křesťanství obrátil do Říma. Nebylo mu vyhověno - zřejmě vadilo pozadí celé věci: časem oprávněný požadavek na zřízení biskupství, což tehdy znamenalo také důležitou mocenskou pozici. Proto se obrátil na byzantského císaře Michala III., který vyslal dva soluňské bratry: Konstantina (posléze přijavšího jméno Cyril) a Metoděje. Ti byli znalí slovanského jazyka - historiografie dokládá, že v okolí Soluně tehdy totiž žily slovanské kmeny. Bratři ještě před příchodem na Moravu vytvořili pravý kulturní poklad - písmo zvané hlaholice. Bylo vytvořeno v základě na bázi řecké abecedy. Chápali, že pro ty, které hodlali učit na kněze, to bude mnohem schůdnější, než se učit latině nebo řečtině. Takže oproti pohanským bůžkům přinesli nejenom křesťanství s jeho jediným bohem a některými tehdy skutečně progresivními prvky, ale také zcela zásadní kulturní dar. Zároveň do staroslověnštiny přeložili velkou část bible a některé náboženské a právnické spisy a prosadili, že bohoslužby byly slouženy ve staroslověnštině. To teprve po smrti Metoděje, který se stal prvním moravským biskupem, zakázal Rastislavův nástupce Svatopluk. Avšak tato tradice se - k nevůli Říma - udržovala ještě dlouho, zejména na sázavském klášteru.

Pravda: ještě před příchodem soluňských bratří se údajně čtrnáct českých knížat jelo nechat pokřtít do Řezna. Neznáme ani jejich jména. V pozadí byla zase snaha získat pro Prahu biskupství. To se podařilo až po rozkotání Velké Moravy. Bohoslužby pak samozřejmě - kromě kázání - začaly probíhat v latině a i písmo přešlo na latinku. Svým způsobem to ale bylo štěstí - vyvázali jsme se z "azbukové oblasti" a zakotvili v Evropě. To už je ale jiná kapitola.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Cyril a Metoděj , Holec

autor: rozhlas.cz

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard

Komentář k nákladům nových Trumpových cel pro českou ekonomiku. Americký prezident nové, 30procentní…