Návrh zásadně porušuje ústavní právo na samosprávu obcí, jelikož omezuje jejich přístup k finančním zdrojům plynoucím z rozpočtového určení daní. „Předkladatel chytře počítá s tím, že obce ihned prostředky na své účty nepřevedou, čímž poslouží k zajištění likvidity státního rozpočtu. Obce totiž vzhledem ke způsobu sdílení nikdy nevědí, kolik peněz jim na účet přijde, takže nemohou volit formu trvalého příkazu,“ vysvětluje předseda Svazu Dan Jiránek. S převody na účty u komerčních bank pak souvisejí další dodatečné náklady.
Českou národní banku novela posouvá do role banky komerční, což ústřední bance státu dle starostů rozhodně nepřísluší. „Novela předpokládá, že ČNB zřídí několika tisícům nových subjektů účty a bude jim poskytovat bankovní služby. Pak je ale otázkou, zda nezahájit debatu o rovnosti podmínek při podnikání na finančním trhu z hlediska závazných pravidel hospodářské soutěže,“ zamýšlí se výkonný místopředseda Svazu Jaromír Jech. Posílení role ČNB povede k odlivu depozit z bank směrem k centrální bance zhruba ve výši 97 mld. Kč.
To logicky vyústí ve zdražení úvěrů jak pro samosprávné celky, tak i pro podnikatele. Rada Svazu novelu zákona o rozpočtových pravidlech zásadně odmítla. Jelikož ale novela putuje už do Poslanecké sněmovny, nezbývá, než oslovit všechny poslance a přesvědčit je, že návrh rozhodně nepatří mezi opatření, které napomáhá hospodářskému růstu. Může mít naopak mnoho negativních efektů, včetně dopadů na veřejné rozpočty. Ke svazovému stanovisku se připojily i Česká bankovní asociace, Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Smocr.cz