Svetozár Plesník: Den nezávislosti Republiky Kazachstán

01.12.2017 21:35

Datum oslav nezávislosti Republiky Kazachstán není zvoleno náhodně. Je úzce spjat se dnem 1. prosince 1991, kdy se konaly první svobodné volby a do funkce prezidenta republiky, tehdy ještě Kazašské sovětské socialistické republiky, byl zvolen Nursultan Nazarbajev.

Svetozár Plesník: Den nezávislosti Republiky Kazachstán
Foto: Svetozár Plesník
Popisek: Kazachstán

Je nutné připomenout  důležitou  úlohu prvního prezidenta  Kazachstánu, kterou plnil  v 90. letech po zhroucení Sovětského svazu. Plánovaná ekonomika skončila krachem a  její zbytky se rychle měnily v podmínkách tržní ekonomiky. V nových nezávislých zemích minulého Sovětského svazu  zuřily nacionální  a mezietnické konflikty, některé přerostly v otevřené  vojenské akce.

Navzdory všem obtížím přechodného období se Kazachstánu podařilo vyhnout mnoha podobným problémům a krizím, které zasáhly postsovětské státy. V mnoha ohledech stojí zato poděkovat vyvážené a multivektorové politice prezidenta republiky Kazachstán N. Nazarbajevovi, která umožnila zachovat mír a harmonii v mnohonárodnostní zemi. Není tedy divu, že o několik let později dostal N. Nazarbajev v roce 2010 status "vůdce národa".

Začátkem roku 2000 se podařilo úspěšně vyhnout vlnám tzv. "Barevné revoluce", které doslova přemohly postsovětské země. A ačkoliv pokusy o destabilizaci situace v Kazachstánu byly opakovaně prováděny, prezidentská teze "na prvním místě hospodářství -  pak  politika", umožnila zachovat pořádek v zemi.

Dalším významným krokem prvního prezidenta Kazachstánu bylo, že v roce 1994  přesunul  sídlo  hlavního města z Almaty do města Akmola (dříve Tselinograd). Tento proces přesunu trval celkem čtyři roky.

V roce 1998 jen několik týdnů před oficiální prezentací bylo město přejmenováno na Astanu (z kazašského překladu  - hlavní město). Za několik let se z provinčního  města  stalo významné hospodářské a politické centrum vybavené  moderní infrastrukturou a moderní  architekturou.

V současnosti  je Astana známá po celém světě. Velká výhoda prvního prezidenta  Kazachstánu je, že jeho zahraniční politika byla vždy mírumilovná a byla odhodlána spolupracovat s dalšími zeměmi. Nesmíme zapomenout,  že jednou z prvních iniciativ země (a osobně prezidenta Nazarbajeva) bylo odmítnutí vlastnit jaderné zbraně a odstranění čtvrtého největšího nukleárního arzenálu ve světě ze svého území. Uvedené  rozhodnutí umožnilo Kazachstánu a jeho  prezidentovi aktivně prosazovat svět bez jaderných zbraní a míru jako celku.

Na tomto základě se v roce 2003 konala v Astaně -  v paláci přátelství a dohody - první  bezprecedentní událost, která byla věnovaná otázkám meziregionálního shromáždění vůdců světových a tradičních náboženství. Je nutno poznamenat, že uvedené shromáždění nebylo poslední, postupně se kongresy staly tradicí a nyní se konají pravidelně.

V roce 2010 se  Kazachstán stal  jako první ze zemí  bývalého Sovětského svazu,  který se dostal  do čela   Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) - největší regionální struktury, která spojuje 56 zemí Evropy, střední Asie a Severní Ameriky. A opět se shodou okolností 1. – 2. prosince  uskutečnila vrcholná schůzka OBSE v Astaně,  které se zúčastnili zástupci států a vlád této organizace. Hlavními tématy summitu bylo řešení  bezpečnostních otázek ve světě   a řešení "zmrazených" konfliktů. Na konci  setkání byla přijata důležitá  „Astanská deklarace“.

V současnosti  Kazachstán aktivně pokračuje v mírových aktivitách. Na základě velké autority kazašského prezidenta jsou v  Astaně pořádána důležitá   mezinárodní jednání o řešení konfliktu v Sýrii.

"Na žádost prezidentů Ruska a Turecka poskytl Kazachstán platformu pro jednání," řekl prezident Nazarbajev během setkání s vedoucími jednotlivých delegací.  "Všichni zdůrazňují účinnost tohoto procesu. Byly vyřešeny problémy trvajících  vojenských operací v několika  regionech světa. Byly vyvinuty další mechanismy spolupráce a zlepšila  se humanitární situace."

Kromě  toho je kazašský  prezident jedním z hlavních iniciátorů integračních procesů v postsovětském prostoru do organizací jako jsou  SCO (Šanghajská organizace pro spolupráci)  a ODKV   (mezinárodní regionální organizace pro oblast obrany a bezpečnosti), EurAsEC, Celní unie a nakonec Eurasijská hospodářská unie.  Úlohu prezidenta N. Nazarbajeva při vytváření těchto asociací nelze podceňovat.

Letos se Astana opět ocitla v centru světových událostí. V hlavním městě se konala mezinárodní ekonomická výstava "EXPO-2017", kde  Kazachstán předvedl  obrovský kus  práce a představil vynikající projekt. Je založený a výhradně zaměřený  na investicích do státu a na zavadění nových inovativních technologií - technologií budoucnosti.

Závěrem: Občané Kazachstánu mohou být hrdí na svého prezidenta, především za jeho velké úsilí a snahu budovat a rozvíjet národní  ekonomiku, ale i za jeho roli, kterou sehrál v oblasti mezinárodní spolupráce.  Prezident Kazachstánu si zaslouží uznání svého lidu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radim Valenčík: Je nepříčetný Zeman, nebo Fischer?

16:49 Radim Valenčík: Je nepříčetný Zeman, nebo Fischer?

Kauza Zemanovy "nepříčetnosti" skončila tak, jak skončila, a jinak ani nemohla.