Už jen desítky hodin před britskými volbami se všichni vyhýbají kritickým otázkám typu proč si britská tajná služba MI5 v Manchesteru „pěstovala“ teroristické síly. Pachatel masakru na koncertě v Manchesteru Salmán Abídí přitom patřil k Libyjské islámské bojové skupině (LIFG), která je coby „součást širšího globálního islamistického hnutí inspirovaného Al Kajdou“ i na britském seznamu teroristických skupin a právě v Manchesteru s požehnáním úřadů více než dvacet let „prosperovala“ k „dalšímu použití“. I místní muslimové o jeho chování informovali úřady, ale nenásledovala žádná reakce, a to ani ve chvíli, kdy Abídí svým přátelům sdělil plány stát se sebevražedným atentátníkem. Šéf iniciativy Forum for Change Muddassar Ahmed shrnuje: „Abídí měl v okně svého bytu v Manchesteru vyvěšenou černou vlajku džihádu. Zakázali mu vstup do mešity. Jeho imám ho nahlásil. Jeho rodina ho nahlásila. Jeho přátelé ho nahlásili. Nebyl to osamělý vlk – byl to známý vlk.“
Čas „dalšího použití“ pro LIFG přišel v roce 2011, tedy v době, kdy Theresa Mayová už byla ministryní vnitra. Británie, Francie a USA vycítily příležitost k „humanitární intervenci“ do ropné Libye a zahájily útok. MI5 usnadnila členům LIFG, která se už v 90. letech podílela na několika neúspěšných atentátech na plukovníka Kaddáfího, odjezd do Libye, když jim zrušila domácí vězení, přestala na ně dohlížet a vrátila jim cestovní pasy. „Britská vláda nedělala s cestou do Libye žádné potíže. Většině kluků z Británie bylo ke třicítce, ale byli mezi nimi i osmnáctiletí a devatenáctiletí. A většina z nich pocházela z Manchesteru.“
LIFG měla pomoci utvořit Libyjské islámské hnutí pro změnu, umírněnější verzi hnutí, které mělo po svržení Kaddáfího režimu získat v Libyi moc, a následně se připojit k Al Kajdě v Sýrii. Salmán Abídí však v Manchesteru žil v kontaktu s radikálnějšími členy LIFG, přes které podle francouzské tajné služby vedly nitky až k Daeši. Abídího na svůj seznam teroristů loni zařadila i americká FBI, která britskou MI5 s dostatečným předstihem varovala, že skupina hledá v Británii „politický terč“. Američané tím rozmetali „příběh“ o „osamělém vlkovi“, vyvolali bouři britské nevole a Trump se následně Britům za „únik“ nepříjemných informací dokonce i omluvil. Faktem zůstává, že Abídí přesto všechno mohl volně cestovat po Evropě, zajel i do Libye, výcvikem si prošel v Sýrii… Britská tajná služba mimochodem nedávno připustila, že v Británii žije 23 tisíc potenciálních teroristů, pocházejí z různých muslimských zemí a z různých islamistických až teroristických skupin a tři tisíce z nich je prý velmi nebezpečných.
Bez ohledu na americká varování „neuměly“ britské tajné služby ani ministerstvo vnitra dál v rámci LIFG rozeznat protikaddáfíovské „umírněné“ od extremistů, kteří mají své vlastní cíle. Loni v lednu tehdejší ministr obrany Liam Fox připustil, že neexistuje ani žádná oficiální analýza hrozby islamistického extremismu v řadách libyjských protikaddáfíovských sil. Sama Theresa Mayová z titulu své funkce mezi březnem a listopadem 2011 zasedla na 55 jednáních výboru pro národní bezpečnost, které byly věnovány výlučně Libyi, aniž by se výsledná zpráva výboru vůbec zabývala možnými dopady libyjské teroristické hrozby pro Británii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV