Tereza Spencerová: Kdy se předlužený svět začne hroutit?

17.07.2015 17:19

Žádný z důležitých západních států není s to splatit svůj dluh. Totéž platí pro Japonsko a většinu vycházejících trhů.

Tereza Spencerová: Kdy se předlužený svět začne hroutit?
Foto: Youtube.com
Popisek: Tereza Spencerová

Zatímco se pozornost soustředí na Řecko a řešení či neřešení jeho finančních problémů, faktem je, že globální zadluženost v poměru HDP celkově dosahuje rekordních 286 procent a dluhy na celém světě činí bezmála 200 bilionů dolarů. Finanční systém postavený na takových dluzích už je udržitelný jen za předpokladu, že se bude zadluženost navyšovat dokud to ještě půjde, načež se celá ta pyramida zhroutí…

Řecko nahromadilo dluhy, z nichž není východiska, a Evropa se teď pokouší najít způsob, jak mu poskytnout třetí záchranný „balíček“ v řádu desítek miliard eur, byť v sama se v dluzích topí rovněž. A i kdyby někdo nalezl nějaké zázračné řešení pro Řeky, nic moc se k lepšímu nezmění, neboť na státní bankrot fakticky čeká dalších hned 23 zemí světa: Arménie, Neloze, Kostarika, Chorvatsko, Kypr, Dominikánská republika, Salvador, Gambie, Grenada, Irsko, Jamajka, Libanon, Makedonie, Marshallovy ostrovy, Černá Hora, Portugalsko, Španělsko, Srí Lanka, Sv.Vincent a Grenadiny, Tunisko, Ukrajina, Súdán a Zimbabwe. Dalších 14 zemí nemá k okraji útesu daleko: Bhútán, Kapverdské ostrovy, Dominika, Etiopie, Ghana, Laos, Mauretánie, Mongolsko, Mozambik, Samoa, Sv. Tomáš, Senegal, Tanzanie a Uganda.

Co s tím? Měly by jim snad pomoci „bohaté“ země? Potíž je v tom, že „bohaté“ země jsou samy zadlužené až po uši. Dluh Spojených států se od roku 2007 více než zdvojnásobil a je už tak velký, že není splatitelný už ani čistě matematicky. Evropa je na tom podobně – na jedné straně dává dohromady miliardy pro Řecko a přitom většina jejích států bude podobnou pomoc potřebovat už brzy sama. Například španělský dluh v porovnání s HDP od roku 2012 vzrostl z 69 procent na 98 procent, italský ze 116 procent na 132 procent a francouzský z 85 procent na 95 procent. Vedle těchto států netřeba zapomínat na Belgii (106 procent vůči HDP), Irsko (109 procent vůči HDP) nebo Portugalsko (130 procent vůči HDP). Dluh Španělska překročil bilion dolarů, ten italský činí 2,6 bilionu eur. Banky v EU jako celek fungují s vypůjčenými penězi oproti svým financím v poměru 26 ku jedné. I byť jen čtyřprocentní pokles aktiv by z nich vysál celý kapitál, byť z hlediska odpuštění dluhů nebo alespoň jejich části Řecku, Španělsku, Itálii či Francii by ona čtyři procenta beztak nic neřešila. Jakmile se tedy řady dluhového domina začnou hroutit, masivně předlužený evropský finanční systém čeká katastrofa.

Žádný z důležitých západních států není s to splatit svůj dluh

O nic lepší není situace ani v Asii. Míra zadluženosti v Číně dosahuje rekordních výšin, přičemž dluhy domácností a firem nyní tvoří 207 procent vůči HDP, zatímco v roce 2008 to bylo „jen“ 125 procent. A po připočtení vládních dluhů suma skáče na 300 procent. V Japonsku je situace možná ještě horší, neboť jen vládní dluh činí 230 procent k HDP…

Jak shrnuje švýcarský investiční bankéř Egon von Greyerz, „ve světě je dnes více problémových oblastí než stabilních situací. Žádný z důležitých západních států není s to splatit svůj dluh. Totéž platí pro Japonsko a většinu vycházejících trhů. Evropa je zkrachovalý socialistický experiment s deficitem výdajů. Čína je z hlediska akciových a realitních trhů nebo šedého bankovnictví masivní bublin. Japonsko je také na odpis a Spojené státy jsou nejzadluženější zemí světa a žijí nad své poměry už více než padesát let. Staneme se proto svědky imploze dvousetbilionového dluhu a půldruhého kvadrilionu derivátů. To povede k historicky největší destrukci majetku v globálních akciích, přičemž dluhopisy a trhy propadnou nejméně o 75 až 95 procent. Světový trh se dramaticky omezí a budeme svědky masivních potíží po celé planetě.“

Charles Eisenstein ve své knize Sacred Economics mimo jiné konstatuje: „Je velkou ironií a velmi významným, že jediná věc, která na celé planetě nejvíce připomíná koncept božství, jsou peníze. Je to neviditelná, věčná síla, která obklopuje a řídí vše kolem, je všemocná a bez hranic, neviditelná ruka, která – jak se tvrdí – udržuje svět v chodu.“ Jak dlouho ještě?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Co chtějí muslimové

12:17 Petr Hampl: Co chtějí muslimové

Denní glosy Petra Hampla.