Tereza Spencerová: Příběh Mosulu a poprava jednoho iráckého generála

13.11.2017 19:11 | Zprávy

Konec Islámského státu coby územní entity v Iráku a Sýrii je už jen otázkou dní. Na počátku konce přitom bylo „osvobození“ iráckého Mosulu… Ale na samém počátku to bylo všechno ještě jinak.

Tereza Spencerová: Příběh Mosulu a poprava jednoho iráckého generála
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Mosul

Problém Mosulu vyvstal už dávno předtím, než se před jeho branami v červnu 2014 zjevili bojovníci Daeše. Ve skutečnosti se totiž druhé největší irácké město stalo středobodem vnitropolitického boje, přesněji konfliktu mezi federální a regionální mocí, které se proti sobě postavily v rámci amerického patronátu a jeho principu federalizace a současné decentralizace Iráku.

Mosul leží na takzvaném sporném území v provincii Ninive a své nároky na něj si kladla nejen federální vláda v Bagdádu, ale i místní sunnitské klany a kmeny, které město dlouhé roky spravovaly společně s Kurdy, pro něž to je nedílná součást jejich historických území. Právě poloha „mezi zájmy“ všech zúčastněných Mosulu dlouho poskytovala určitou nezávislost a autonomii na federálním centru, což se promítlo například i do faktu, že místní vojenská posádka i policejní síly byly tvořeny převážně místními obyvateli. S tichým souhlasem Kurdů se Mosul stal i jednou z hlavních bašt sunnitské opozice vůči šíity ovládanému Bagdádu, který jinak na svých územích represemi prakticky vylučoval jakoukoli politickou činnost. A vedle opozice politické se na předměstích Mosulu zformovala i opozice ozbrojená, která vycházela z ideí iráckého nacionalismu a vládu v Bagdádu považovala za pouhé loutky íránské okupační moci.

Když americká armáda v roce 2011 z Iráku „oficiálně odešla“, zahájil Bagdád sérii pokusů změnit mocenskou rovnováhu v Mosulu a zvrátit tak vývoj ve svůj prospěch. Tímto úkolem byl pověřen generálporučík Mahdí Gharáví, který byl v provincii Ninive jmenován současně do čela federální policie i operativního velení armády. Jinými slovy, Bagdád sáhl po síle.

Vydat nepohodlné

Generál patřil k novým elitám ozbrojených sil „zdemokratizovaného“ Iráku a proslul svými proíránskými názory. Znal ho vlastně celý Irák, neboť právě on velel jednomu ze zvláštních oddílů policie, při němž vznikaly takřka oficiální „eskadry smrti“, které měly na svědomí vraždy, mučení či únosy nepohodlných lidí převážně v centrálních a jižních regionech země.

A tutéž taktiku generál Gharáví použil i v Mosulu – v oblasti se začaly množit „mimosoudní popravy“, mučení, narostl počet teroristických útoků… Generál do Bagdádu neustále hlásil tisíce zabitých „teroristů“, byť většinu z nich tvořili původní obyvatelé Mosulu a okolních měst, které režim podezříval ze spolupráce s opozicí. Současně přitom postupně na klíčové policejní i armádní posty v Ninive dosazoval šíitské důstojníky, načež šíité nahradili i většinu prostých vojáků a policistů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.