Tereza Spencerová: Sýrie - „genocida křesťanů“ a „svatá válka“

28.03.2016 18:19 | Zprávy
autor: PV

Ruská pravoslavná církev podpořila „svatou válku“ proti terorismu. Faktem je, že Rusové sotva mohou situaci křesťanů v regionu zhoršit víc, než jak už to udělal Západ.

Tereza Spencerová: Sýrie - „genocida křesťanů“ a „svatá válka“
Foto: M.Kutilová
Popisek: Na hranicích s Islámským státem

Tradiční přehled zemí, v nichž se křesťanům žije nejhůř, v půli ledna už po čtrnácté za sebou na první místo umístil Severní Koreu, ale tam se špatně žije tak nějak všem, a tak se snaha „vypíchnout“ jen křesťany jeví poněkud podivně. Hned za ní ale následují Irák, Eritrea, Afghánistán a Sýrie. V první pětici jsou tak hned tři státy, které Západ v čele s USA vojensky „demokratizoval“, čili zničil stát a otevřel dveře radikálnímu džihádu (většinou) v čele s Daešem. Do první desítky se se stejnou charakteristikou propracovaly ještě Somálsko a Libye, zatímco Západem hájená wahhábistická Saúdská Arábie to dotáhla „jen“ na 14. místo. Studie Open Door konstatuje, že loňský rok byl z hlediska perzekuce křesťanů ve světě „nejhorší“ – více než 7100 křesťanů bylo zabito přímo kvůli jejich víře a zničeno nebo poškozeno bylo po celém světě přes 2400 kostelů.

Různé odhady přitom uvádějí různá čísla – podle některých žilo v Sýrii před válkou, tedy do roku 2011, kolem dvou milionů křesťanů, kteří tak tvořili necelou desetinu všech obyvatel. Nyní se uvádí, že například jen v Aleppu jich válku, únosy, mučení nebo popravy z rukou Daeše přečkalo pouhých deset procent. Podle jiných studií ale před válkou žilo v Sýrii 1,25 milionu křesťanů a zůstalo jich půl milionu. V Iráku jich podle stejných zdrojů před americkou agresí v roce 2003 žilo 1,3 milionu a zbývá jich asi 300 tisíc. Pokud by dosavadní trend pokračoval, nezbude v Iráku žádný křesťan do pěti let, a stejně dopadnou i jiné blízkovýchodní země.

Ještě o měsíc později, tedy ve druhé půlce února, Bílý dům perzekuce Islámského státu namířené proti křesťanům v Iráku a Sýrii odmítl označit za genocidu s tím, že „ještě nebyl naplněn“ speciální právní obsah pojmu „genocida“, ale mluvčí Bílého domu jedním dechem ujistil, že Obamova administrativa „už dlouho vyjadřuje“ obavy v souvislosti s „taktikou“, kterou Daeš používá k „masakrování náboženských menšin“.

Před týdnem pak ale americká Sněmovna reprezentantů jednomyslně – poměrem hlasů 393 ku nule – rozhodla, že zatímco je celý konflikt v Sýrii jen a jen vinou Bašára Asada, přesto sunnitský Daeš vůči křesťanům a dalším minoritám (včetně sunnitů) v Iráku a Sýrii páchá genocidu. „To, co se odehrává v Iráku a Sýrii, je záměrný, systematický útok na náboženské a etnické menšiny. Sněmovna reprezentantů se jednohlasně rozhodla nazvat zločiny Islámského státu tím, čím jsou: genocidou. Za perzekvované se budeme i nadále modlit,“ konstatoval šéf sněmovny Paul Ryan.

Když ale Spojené státy oficiálně uznaly zločiny Daeše za genocidu, co by mělo -- kromě modliteb -- následovat? Logickým krokem by bylo Daeš zastavit, ale USA v tomto směru zatím spíš jen „falšují výkazy“, nafukují svou bojovou aktivitu i zásluhy, než aby skutečně měnily poměry sil na bojišti. Důvodem nejspíš bude, že Pentagon už od roku 2012 „sázel“ na Daeš coby strategickou sílu namířenou proti Asadovu režimu, potažmo Rusku. I proto „neviděl“ ani lukrativní ropné konvoje Daeše směřující do Turecka, kvůli čemuž byl loni v prosinci před senátním armádním výborem „grilován“ ministr obrany Ashton Carter.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Šedá ekonomika

Jak jste s šedou ekonomikou bojovali vy nebo to nepovažujete za něco, co je třeba řešit? A k tomu komplikování života podnikatelů, nemyslíte, že hlavně pro ty menší podnikatele byla dost rána pod pás, když jste jim zrovna Vy zvýšili odvody, a to dost drasticky? Podpoříte teď ANO, které je chce sníži...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Množstevní slevy pro vrahy?

12:26 Zdeněk Joukl: Množstevní slevy pro vrahy?

Čtrnáctého prosince jsem se ve zprávách dozvěděl, že nedávno jmenovaný předseda vlády Babiš nebude z…