Ruskému ministerstvu zahraničí bylo v týdnu sděleno, že je to odvetné opatření za červencové rozhodnutí Moskvy snížit americké diplomatické a technické zastoupení v Rusku na úroveň ruského zastoupení v USA, což v praxi činí 455 duší, aniž by se vůbec někdo zajímal, proč měly USA v Rusku do té doby skoro dvojnásobně početnější zastoupení.
Mediální mainstream tuto konstrukci zopakoval, byť ve skutečnosti Moskva v červenci reagovala na prosincové, tedy ještě „Obamovo“ vyhoštění 35 ruských diplomatů a zabavení dvou ruských diplomatických objektů v USA. Tehdy Washington podle všeho počítal s tím, že Rusko zareaguje recipročně a hned na počátku tak zhorší vztahy s nastupujícím Donaldem Trumpem, kterého američtí demokraté už více než rok označují za „ruskou loutku“, aniž by to uměli nějak dokázat. V každém případě Rusko právě v červenci vypálilo první salvu v jakési „paritní válce“, v níž nyní svou salvu odpálily USA, stále hluboce ponořené do marného hledání ruských agentů v Trumpově okolí… a dovedly tak celý konflikt na hranici absurdna.
Nejnovější americký krok se totiž týká pouze vyklizení tří objektů a nenutí ruský diplomatický a jiný personál k odjezdu z USA. Čili, na pořadu dne je nejspíš jejich přestěhování do jiných ruských objektů po Spojených státech… Je až neuvěřitelné, že ministerstvo zahraničí USA vysvětlilo své rozhodnutí nezbytností dosáhnout parity nejen v počtu lidí, ale i využívaných budov. A ještě podivnější je konstatování, že diplomaté nejsou vypovězeni „ve snaze zastavit padají spirálu rusko-amerických vztahů“. Jinými slovy, nabízí se pohled na „realitní studenou válku“, kterou je prý třeba vnímat jako příležitost ke zlepšení vztahů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV