Tomáš Halík: Putin je pronajatým mesiášem ruských oligarchů

11.03.2015 19:03

Ukrajinu obsadilo NATO. Ukrajina ostřeluje Rusko. Taková je prý novodobá ruská propaganda. Podle Halíka je třeba otevřeně mluvit o tom, že i v Česku existují agentury, které mají jediný cíl: ovlivnit veřejnost a politiky tak, aby se země obrátila opět na Východ.

Tomáš Halík: Putin je pronajatým mesiášem ruských oligarchů
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Já si opravdu přeji, aby Česko bylo součástí demokratického Západu a ne právě znovuobnovované ruské velmoci,“ říká teolog Tomáš Halík. 

Je prý už dávno jasné, že Rusko dnes ovládají oligarchové, kteří si prezidenta Vladimira Putina pronajali jako mesiáše. Jeho hlavním úkolem je podle Tomáše Halíka Rusku a Rusům vrátit pocit velmoci, které se všichni báli. Svá tvrzení teolog opírá o zprávy české BIS a další veřejné zdroje. 

RVHP 2.0 

Také proto prý vznikl plán vzniku Euroasijské hospodářské unie, která měla začít fungovat se začátkem letošního roku. Má obnovit hospodářský a politický vliv bývalého SSSR na země, které na něm byly závislé. A patří sem i Česko. 

„Prvním krokem je útok na Ukrajinu. Další je dostat pod svůj vliv třeba i země bývalého komunistického bloku,“ domnívá se Halík. 

Manipulace ve velkém? 

„Není žádným tajemstvím, že tady už dlouho působí pátá kolona, která má spojení s našimi nejvyššími politiky. A už dlouho si vyhodnocují, kdo je a není zmanipulovatelný pro jejich ruské zájmy. Myslím, že je víc než zřetelné, kteří lidé to jsou,“ dodává. 

Ukrajina ostřeluje Rusko 

Běžní Rusové si myslí, že na Ukrajině bojují vojska NATO. Nebo že Ukrajina střílí na Rusko. Tato „špinavá“ propaganda je podle Halíka velmi promyšlená a v Rusku jsou jí plná provládní média. Nemůžeme se pak divit, že jí běžní lidé už dávno podlehli a vztahy se západem považují za velmi negativní. 

„Putin účelově využívá nostalgii lidí po velkém vlivu, jaký kdysi Sovětský svaz měl. A teď se mu hodí tvrdit, že na Ukrajině bojují američtí vojáci proti Rusku,“ dodává. 

Braňte veřejnoprávní média 

Velkou roli vidí teolog v udržení nezávislosti veřejnoprávních médií. „A už dnes cítím tlak na tato média. To třeba po vystoupení senátora Jana Veleby, který chce zrušit koncesionářské poplatky jen proto, že televize nechce vysílat to, co si on myslí o Rusku a Ukrajině. Na to si musíme dávat velký pozor.“ 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Český rozhlas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: FUBAR čili o tom, že kostra už umělé dýchání nepotřebuje – I.

13:31 Marian Kechlibar: FUBAR čili o tom, že kostra už umělé dýchání nepotřebuje – I.

Milí čtenáři, po minulé taškařici na téma covidového dělení společnosti se mi ozvalo několik hlasů, …