UPC: Zdržují kabelovky přijetí zákona o elektronických komunikacích?

02.11.2011 12:10

REAKCE Ne, říká tiskový mluvčí UPC František Malina. Kabelové televize mají zájem na jeho co nejrychlejším přijetí a i proto se prostřednictvím své asociace na jeho zpracování a projednávání konstruktivně podílely. Nicméně připomínky, které vznesl Senát zvláště ve věci must carry a které projednání zákona mohou zdržet, vítají. Obávají se totiž diskriminace více než milionu českých domácností, které sledují televizi právě prostřednictvím kabelu.

UPC: Zdržují kabelovky přijetí zákona o elektronických komunikacích?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Andrýsová
reklama

Nakolik povinnost must  carry, tedy zákonná povinnost přenášet všechny tuzemské programy ČT, ČRo, Novy, Primy a Barrandova, zvýhodňuje kabelové televize a IPTV oproti ostatním?

Nijak. Příslušní vysílatelé si umístění na satelitu (kapacitu na satelitním transpondéru) hradí a stejně platí i Radiokomunikacím za terestrické (pozemní) šíření svých programů. Nám za šíření samozřejmě neplatí nic. Stejně jako provozovatelům satelitních služeb Skylink, CS Link, UPC Direct, Digi TV a T Mobile. Dojde-li ovšem k  ukončení takto vymezené povinnosti must carry, budou kabelové televize a IPTV v konkurenční nevýhodě. A to hned několikrát.

Za prvé: více než jeden milion „kabelových" domácností bude již z principu diskriminován oproti domácnostem „ostatním a satelitním", pro něž bude příjem tuzemských programů zdarma, tedy povinnost must carry, nadále platit.

Za druhé: provozovatelé kabelových televizí a IPTV se octnou vystaveni tlaku vysílatelů, aby platili za programy, které jsou na zmiňovaných platformách - terestrické a satelitní - dostupné zdarma. Velmi pravděpodobné poplatky za programy se následně promítnou do koncové ceny za kabelovou televizi a IPTV. Anebo se v krajním případě může stát, že tyto celoplošné programy z nabídky kabelových televizí prostě zmizí.

Za třetí: před čtyřmi roky byla, díky tvrdému lobbingu tehdejší Asociace digitálních televizí,  povinnost must carry pro kabelové TV, IPTV a mobilní operátory zásadně rozšířena. Byli nuceni vynaložit nemalé investice, které jen za sektor kabelových televizí činily okolo 150 milionů Kč. Ty se nyní mohou obrátit vniveč.

Ještě před několika lety vám povinnost must carry vadila...

Ano. A to v době, kdy většina zákazníků kabelových televizí přijímala televizní signál analogově a počet vysílaných programů byl technicky silně omezen. Tehdy hrozilo nebezpečí, že nové digitální televize, v jejichž prospěch se povinnost rozšiřovala (celkově mělo jít o 16 programových pozic), se do analogové nabídky prostě nevejdou. Ale nikterak jsme se nebránili  povinnosti must carry v případě digitálního vysílání. Digitalizace, která v případě kabelových televizí proběhla velmi rychle a bez koruny jakékoliv dotace, totiž kapacitní problémy odstranila.

Ale  kritika, že must carry zvýhodňuje kabelové televize a IPTV prý zní i ze strany EU

Opak je pravdou. Kritika EU před čtyřmi lety, kdy muselo naše ministerstvo průmyslu a obchodu před příslušnou evropskou komisí EK obhajovat rozšíření must carry až na 16 pozic pro místní vysílatele, směřovala naopak k tomu, že rozšíření zvýhodňuje komerční vysílatele na úkor kabelových a IPTV operátorů.

ODJINUD:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lenka Šlapáková: Tři ministerstva vydala návod k převodu majetkových podílů obcí

15:49 Lenka Šlapáková: Tři ministerstva vydala návod k převodu majetkových podílů obcí

Před dvaceti lety stát podpořil výstavbu asi 40 tisíc bytů, v nichž dnes bydlí zhruba 100 tisíc lidí…