Václav Klaus: Ve srovnání s dneškem jsme byli suverénní zemí

27.02.2023 11:10 | Komentář

Poznámky k diskusi o jaderné energetice na Národohospodářské fakultě VŠE

Václav Klaus: Ve srovnání s dneškem jsme byli suverénní zemí
Foto: Screen vysílání Prima CNN
Popisek: Václav Klaus

1. Děkuji za pozvání, pro mne za pozvání poněkud překvapivé. O jaderné energetice jsem veřejně nemluvil už nekonečně dlouhou dobu, na druhé straně – ze všeho, co o tom vím – je zřejmé, že je tato diskuse stále stejná. Zdá se, že jsem nic podstatného nemohl zmeškat.

Jsou pokusy o racionální ekonomickou analýzu, ale jsou i apriorní, často zcela iracionální odsudky jaderné energetiky jako celku. Všemu dala před více než desetiletím korunu německá Energiewende, vyvolaná primárně japonským zemětřesením. Toto zemětřesení dopadlo na úrodnou německou půdu. Ta na něco takového čekala. Tento spor nelze vyřešit odbornou diskusí, v něm musí nastat přetlačení jedné strany či druhé.

Nezačínáme argumentačně o nuly. Stejné to bylo i s dostavbou Temelína před třiceti lety. Argumenty na obou stranách byly v podstatě stejné. Tehdy jsme politickou sílu rozhodnout měli, ale bylo třeba ji využít. To jsme také udělali. Věřím, že by o tom podobně mluvil i můj kolega, tehdejší ministr průmyslu a obchodu, Vladimír Dlouhý.

2. Věcná ekonomická a energetická argumentace byla tehdy jednoznačná. Elektřinu z jaderné elektrárny jsme potřebovali, ale i tehdejší zelené myšlení bylo silné, i když ne tolik jako dnes. Mělo však za sebou jistou aureolu z toho, že si zelení troufali – tehdy ještě ze zcela racionálních důvodů – aktivně vystupovat v závěru komunistické éry proti tragickému znečištění ovzduší, zejména v severních Čechách. Nicméně, spor byl v mnoha ohledech stejný jako dnes.

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31485 lidí

3. Tlak zelené lobby přicházel tehdy hlavně ze zahraničí, zejména z Rakouska. Rakousko přesvědčilo Evropu, že jadernou elektrárnu nemáme stavět, natož ještě na bázi ruské technologie, která však – jak vidíme i po těch několika desetiletích – funguje dobře. Museli jsme se tehdy obrátit na Spojené státy, a v té chvíli jedinou šancí byl Westinghouse. Šlo ale i o financování, neboť bychom v Evropě nedostali úvěr. Pomohla americká EXIM Bank, a zejména její tehdejší šéf Ken Brody.

Nikdy nezapomenu, jak jsem byl jako předseda vlády u jednoho významného člena americké administrativy ve Washingtonu a on mi řekl: „aby Vás předběhli, už brzy ráno tu byla rakouská vládní delegace a žádala nás, abychom Vám řekli NE“. Našli jsme tam naštěstí spřízněné duše.

4. Významnou roli hrál ještě jeden polozapomenutý faktor. Ve srovnání s dneškem jsme tehdy byli suverénní zemí. Byla to pouze krátká dějinná chvíle. Nebyli jsme ještě v EU, mohli jsme rozhodovat sami.

5. EU byla i tehdy už hodně nazelenalá, ale nebyla Gréta a nebyl Green Deal, a v mechanismu EU ještě neexistovala suverenitu zemí ničící Lisabonská smlouva.

6. Nechci dávat rady, ale moje celoživotní zkušenost mi říká, že je třeba neustupovat z racionální ekonomické (a energetické) pozice, k tomu však nestačí věcná argumentace. K tomu musí být přidána silná argumentace politická. Pro mne to tehdy byla věc zcela zásadní, nevím, je-li to takto zásadní i pro neekonoma Fialu. Resp., vím, že není.

I my jsme tehdy měli složitou tříkoalici. ODS byla zásadně pro, ODA snad také (alespoň její vládní zástupci), lidovci byli vždycky lidovci, ale v tom hlavním konec konců vláda většinou zafungovala jako celek. V dnešní pětikoalici si to nedovedu představit. Tehdy měl i náš ministr zahraničí PhD (či titul CSc.) z ekonomie, nejen ministr financí, ministr průmyslu a obchodu nebo premiér.

7. Jsem si vědom i toho, že dnešní prolobované standardy, nejen zelené, jakoukoli stavbu tohoto typu neuvěřitelně prodražují, a že cena jaderné elektrárny dosáhne astronomické výše. Musí pomoci stát, nesmí se tvářit, že je to úloha a zodpovědnost jedné firmy.

8. Stát musí pomoci nejen finančně. Musí si to vzít jako svůj úkol. Nevím, je-li toho náš dnešní stát, a jeho vláda, schopen.

Václav Klaus, Diskuse s názvem „Budoucnost jaderné energetiky v ČR, výstavba nového bloku nebo nových bloků v jaderných elektrárnách českým průmyslem“, Národohospodářská fakulta VŠE, Praha, 23. února 2023

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

13:44 Jindřich Berounský: Ministerstvo dopravy bylo „zprivatizováno“ i s ministrem Kupkou!

Uplynulo půl druhého roku nové vlády. Od ní se očekávaly zásadní změny i v resortu dopravy, který pr…