Václav Kovalčík: Je třeba pořádek, bezpečí a všeobecná dostupnost informačních technologií

10.07.2018 21:42

Nejprve nám různé programy inzerují virtuálně, že jsou prý zcela zadarmo, ale jakmile si je spustíme, tak vyžadují dokoupení dalších licencí, aby mohly fungovat stoprocentně.

Václav Kovalčík: Je třeba pořádek, bezpečí a všeobecná dostupnost informačních technologií
Foto: pixabay.com
Popisek: Internet - ilustrační foto

To, že jsou „automatické věci“ za nekřesťanské poplatky, svědčí o nekalé a podvodné činnosti softwarových společností ve světě. Totéž se týká i antivirových společností, dále balíčku Microsoft Office – i potřebný Word není jen tak dostupný zdarma, ale za neetické poplatky.

Na druhé straně se potýkáme s kriminální hrozbou počítačových virů a infekcí. Kdyby tomu nebylo, žilo by se nám lépe, mohli bychom pokojně reálně a virtuálně vytvářet hodnoty, jenže někdo musí vydělat peníze na potenciálních hrozbách a katastrofách! Zločinci, kteří záměrně šíří virové počítačové infekce, nejsou vůbec trestáni, proto systém trpí přítomností reálné a virtuální kriminality. Na to doplácíme úplně všichni, když máme počítač a internet, neboť o pocitu bezpečí si můžeme v tomhle hnusně nastaveném systému nechat jen zdát.

Co bych však doporučil pro řešení této nezáviděníhodné situace, vlastně situací všech zemí, všech domácností, firem, úřadů a vzdělávacích institucí?

Jsem toho populárně-nepopulárního názoru, a to zákonem "zestátnit" všechny potřebné softwary a programy, vlastně "pozemštit," abychom se zbavili virtuálního chaosu kolem často nesmyslných výší cen. Zároveň by muselo dojít ke stanovení a domluvě jasných, etických a přehledných cen dodavatelů, nesměl by zároveň existovat chaos a "nesmyslné množení cen." Jsem přesvědčen, že do informačních technologií musí být vnesen pořádek, bezpečí a všeobecná dostupnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla