Václav Souček: Černá nula

15.01.2015 17:20 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Obavy z deflace můžete, nebo nemusíte sdílet s ČNB, která má výsadní kurzové nástroje. Můžete, pokud jste v balíku, nemusíte, pokud Vás balík jaksi celoživotně míjí a Váš domácí rozpočet se pohybuje v jednociferných černých číslech blíže černé nule.

Václav Souček: Černá nula
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Zní to vědecky, ale sousední Německo si na tom podle poslední zprávy silně zakládá, protože "černou nulu" očekávalo až v příštím roce. Znepokojení z kurzovních pádů, rodících se kdesi u ropných vrtů, se nás samozřejmě dotýká, ale kdo mnoho nemá, nemůže o moc přijít. Důchodci se po bujaré valorizaci nebudou shánět po pamětních mincích se zlatem, třebaže jejich nabídka převyšuje poptávku. Nebudou prozíravě skupovat ornou půdu či lesy za nejvýhodnější cenu. Jejich nemalá množina umí hospodařit s výdaji úměrnými příjmům - a přesto se statisticky podílí na mandatorních výdajích a obrovitém zadlužení státu.
Toť záhadná "černá díra", vzdalující se po odstředivé kružnici "černé nule" našich sousedů, kteří před sedmdesáti lety prohráli válku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Co tím přesně myslíte?

Myslím tím, co jste prohlásil, a to, že u armády musí být jasně dané kompetence i odpovědnost. Ono teď snad nejsou? A co tedy přesně navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Skončí náčelník generálního štábu ve své funkci dříve?

12:46 Jiří Paroubek: Skončí náčelník generálního štábu ve své funkci dříve?

Náčelník generálního štábu Řehka má skončit v čele generálního štábu zhruba v polovině roku. Ovšem j…