Václav Vlk: Nezoufejte, všechno vyřeší tvrdá ruka jediného spravedlivého…

21.07.2013 17:02 | Zprávy

Je roztomilé sledovat, jak se v médiích interpretuje rozhodnutí Nejvyššího soudu. Někdy hloupě až to bolí (když třeba Erik Tabery tvrdí, že se jím legalizuje krádež a podplácení jen tím, že se tak stane na půdě parlamentu), někdy hystericky (když nás iDnes.cz, ale bohužel i Lidovky.cz oblažují titulky o tom, kterak ten který ústavní právník nesouhlasí s rozhodnutím pro nepřípustně extenzivní výklad ústavy a že to prý všechno brzdí vyšetřování) a nakonec pseudoučeně (když se rozhovor se zdrženlivým doyenem Ústavního soudu stáčí pod taktovkou redaktora od akademické úvahy ke kritice Nejvyššího soudu, kterou podává dotyčný redaktor a ctihodného muže používá jako tréninkovou stěnu).

Václav Vlk: Nezoufejte, všechno vyřeší tvrdá ruka jediného spravedlivého…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marek Šnajdr a Petr Tluchoř

Vrchol všemu nasazuje prohlášení Cyrila Svobody a Miroslava Výborného, že imunita, když se ústava sepisovala, měla chránit jen verbální politické projevy. Jako kdyby unikaly souvislosti a mediální doba se orientovala na co nejplošší interpretaci na úrovni hlouposti a snahou jen kontroverzně šokovat. Stojí za to však některé výstupy komentovat.

1) Nepochybuji, že ochránci a tvůrci ústavy opravdu měli na mysli jen projevy na schůzi. Je to mu tak a bylo tomu tak, protože s politikou měli houby zkušenost a naivní představy. Jednání politické je jednáním v celé šíři a znamená i jeho přípravu, realizaci a projevy jak v poslanecké sněmovně (místnosti), tak v celé budově nebo i na ulici a sekretariátu strany či mítingu. Jistě, čím dále od parlamentu, tím méně chráněni. Ale imunitou je chráněno to, co je politika, a o to jde.

Ostatní demokratické země nás učí, že tomu tak je. K absurdnosti technicky popisného výkladu – v roce 1992, kdy se ústava připravovala, nikdo nepomyslel na mobilní telefon. Když by poslanec kul pikle debatujíc s kolegou v poslanecké sněmovně, tak je to politika, ale kdyby volal v poslanecké sněmovně kolegovi na ulici, tak on je chráněn a ten na ulici ne? Blbost, že?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Nejvyšší soud , Vlk , trafikanti z ODS

autor: pravybreh.cz

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…