Václav Žák: Česko-slovenské státoprávní uspořádání

11.08.2012 14:35 | Zprávy
autor: rozhlas.cz

Vzpomínky účastníků bývají ošidné. Paměť je selektivní a málokdo si dokáže udržet nezkreslený obrázek toho, co se v minulosti stalo. Při vědomí tohoto rizika bych přesto rád řekl několik poznámek k dvacetiletému výročí událostí, které vedly k rozdělení Československa.

Václav Žák: Česko-slovenské státoprávní uspořádání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nespokojení lidé zvoní klíči. Ilustrační foto

Účastnil jsem se většiny jednání mezi federální, českou a slovenskou politickou reprezentací. Málokterý komentátor si dnes všímá vnitřní dynamiky, kterou proces měl.

Připomeňme stručně, že svorníkem Československa nebyly ústavní instituce, ale Ústřední výbor Komunistické strany Československa. Jakmile ústřední výbor po listopadu 1989 zmizel, zmizela s ním i moc schopná rozhodovat spory. Ústavně bylo Československo velmi volnou federací. Právo na secesi bylo zakotveno v ústavě. Ve skutečnosti bylo po listopadu potřeba posílit roli centra například Ústavním soudem schopným rozhodovat spory a zásadou, že federální právo má přednost před právem republikovým. To ovšem bylo naprosto nemožné prosadit.

Bonmot Václava Havla o autentické federaci se na obou stranách začal interpretovat jako výzva k jednostrannému přesunu kompetencí z federace na republiky. Ani po střetu Václava Havla s Federálním shromážděním o změnu názvu státu, který se vyvinul ve známou pomlčkovou válku, první rozsáhlý přesun kompetencí nevyvolal politické třenice. Zlom nastal až v srpnu 1990 po jednání v Trenčianských Teplicích, když se ukázalo, že si Slováci představují státoprávní uspořádání podstatně jinak, než byla česká strana ochotna připustit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Institut Václava Klause ke kompetenční žalobě prezidenta Pavla a postupu Ústavního soudu

13:38 Institut Václava Klause ke kompetenční žalobě prezidenta Pavla a postupu Ústavního soudu

Předběžné opatření, které Ústavní soud vydal jeden a půl dne po podání kompetenční žaloby prezidenta…