Vaše věc: Internety na Petříně

21.10.2017 10:47

Zhruba před rokem, kde se vzal, tu se vzal, vynořil se nápad, že by na některých pražských turistických místech mohla být WiFi zdarma. Zřejmě v rámci tohoto fascinujícího nápadu se na počátku října objevil nápad zařídit bezplatný bezdrátový internet také v lanovce na Petřín, a to za „pouhých“… 2,3 milionu korun.

Vaše věc: Internety na Petříně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petřínská rozhledna

Tento brilantní nápad, který jistě zvýší návštěvnost Prahy, a zejména petřínské lanovky nejméně o deset procent, má však řadu větších i menších „ale“, a alespoň na některá z nich zde upozorníme…

Tak například… 510 metrů dlouhá cesta lanovkou z Újezdu na Petřín trvá čtyři minuty, do mezizastávky – Nebozízek – pak dvě minuty. Za tuto dobu člověk často ani nevyhrabe telefon z tašky, kabelky či batohu, natož aby dokázal nějak využívat internet. Pokud již telefon stihne odněkud vyndat, pravděpodobně bude z lanovky vystupovat dříve, než se stačí k oné bezplatné WiFi připojit. Pokud se stačí připojit, bude mít tak málo času, že sotva stihne na instagram „postnout“ svou „selfii“ z legendární lanovky a už bude vystupovat. To je ovšem to nejmenší.

Dalším poutavým bodem světového nápadu bezplatné WiFi v lanovce je ona cena 2,3 milionu korun. Člověk si dokáže představit zavedení WiFi v lanovce maximálně za několik desítek tisíc korun, jistě ne za 2,3 milionu korun. Krom všeho se zdá být, že radnice hodlá WiFi poněkud předimenzovat. Tuto otázku na facebooku trochu rozebral Štěpán Beneš z ISP Alliance, ale na předimenzované technické řešení upozorňovali i další. Operátor ICT (OICT) se kritice týkající se předimenzování brání tím, že prý signálem nemá být pokryta pouze lanovka, ale také přilehlá část petřínského parku (evidentně holt ty části, kam WiFi dosáhne od lanovky…). Dalším důvodem je údajně to, aby vybudováním sítě nebyl ohrožen provoz lanovky. Pokud tento důvod nechápete, vězte, že nejste sami. Spojitost mezi hardwarem majícím zvládat připojení až 2000 zařízení současně, přičemž přepravní kapacita jednoho vozu lanovky je 101 osob a vozy má tato lanovka dva – (a přepravní kapacita lanovky je max. 1400 osob za hodinu), tzn. se nikdy najednou přepravovat více než 202 osob, je jasná zřejmě pouze vyvoleným, majícím na instalaci WiFi nějaké osobní zájmy.

A třetím velkým ale je doba. Instalovat někde bezplatnou WiFi v době, kdy čím dál více lidí používá neomezené datové tarify a kdy ceny internetových tarifů klesají a bezplatnou WiFi tak vyhledává čím dál méně lidí, je zbytečné vyhazování peněz. Za dva, tři roky už nebude onu síť zdarma vyhledávat zřejmě vůbec nikdo. Pokud by byla bezplatná WiFi nainstalována v lanovce a přilehlé části parku třeba před pěti lety, mohlo by to možná být pro leckoho zajímavé. Dnes už by něco takového bylo jen znakem toho, že na pražské radnici jaksi zaspali dobu a s někým vyjednávali „ty nejvýhodnější“ podmínky tak dlouho, až už slavnou bezplatnou WiFi vůbec nikdo nepotřeboval. Zavedení WiFi v petřínské lanovce za podmínek, jaké radnice uvádí, bude pouze její velkou ostudou, ničím jiným. Přístě by radnice mohla nechat do lanovky nainstalovat kyslíkové masky, které by cestujícím pomáhaly přežít to obrovské převýšení, které lanovka při cestě na Petřín překonává...

Trapněji už snad vyhodila peníze pouze radnice Prahy 10, která nedávno nechala na různé úseky této městské části rozmístit cedule zákaz vjezdu segwayů a konec zákazu vjezdu segwayů – pravidelně tak pět metrů od sebe, přičemž Praze 10 se zřejmě žádný segway nepřiblížil na více než čtyři kilometry.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Marian Kechlibar: Německá sociální demokracie chce milionářskou daň a zmrazení nájmů, ale ne zas tak moc

21:35 Marian Kechlibar: Německá sociální demokracie chce milionářskou daň a zmrazení nájmů, ale ne zas tak moc

Nové vedení německé sociální demokracie (SPD) má značně levicové představy, ale zatím kvůli nim nejd…