Vaše věc: Začíná Drahoš ztrácet dech?

10.11.2017 18:14

Průzkumy všech agentur veřejného mínění, které se zabývají prezidentskými volbami, naznačují, že do druhého kola postoupí M. Zeman a J. Drahoš. Agentura Median přichází s informací, že konaly-li li by se prezidentský volební duel Zeman x Drahoš v říjnu, vyšel by z něho vítězně J. Drahoš.

Vaše věc: Začíná Drahoš ztrácet dech?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentská standarta

Ve druhém kole prezidentské volby, postoupili-li by tam současní hlavní favoriti volby M. Zeman a J. Drahoš, by J. Drahoš získal 51 % hlasů a M. Zeman 49 % hlasů. J. Drahoš by alespoň pidle Medianu ve druhém kole zvítězil i v září tohoto roku. Tehdy by podle Medianu získal Drahoš 55 % hlasů. J. Drahoš by tedy oproti září nějaké voliče ztratil....

Průzkum Medianu ukazuje, že podpora M. Zemana roste – a v říjnu by byla dokonce nejvyšší ze čtyř dosavadních průzkumů této agentury. V prvním kole by ho jistě volilo 30 % dotázaných. J. Drahoše 19 procent. Nepřijatelným kandidátem je M. Zeman dle Meidanu pro 53 % dotázaných J. Drahoš pro 30 %. Počet těch, pro které je M. Zeman nepřijatelným kandidátem, tedy oproti zářijovému průzkumu poklesl o 4 %. Naopak nepřijatelnost J. Drahoše v očích voličů od září vzrostla, a to o celých 8 %.

Podle Medianu se tedy zdá, že J. Drahoš, jediný dosavadní vážnější protikandidát M. Zemana, začíná ztrácet dech. Bude zajímavé vidět, jak s výsledky voleb zamíchá kandidatura M. Topolánka. Dá se předpokládat, že Topolánkova kandidatura sice v prvním kole ještě rozředí „protizemanovské hlasy“, a M. Zeman tak z prvního kola prezidentských voleb vyjde jako vítěz s větším náskokem, než jaký by měl bez Topolánkovy kandidatury. Podstatné však bude, zda Topolánek dokáže přimět voliče, kteří by se například nechtěli účastnit druhého kola prezidentských voleb, že „je nutné“ volit proti Zemanovi (jehož kandidatura je jedním z důvodů, které M. Topolánek uvedl jako důvod své kandidatury), ať už bude jeho protikandidátem kdokoli, např. Jiří Drahoš. A zda osobnost M. Topolánka případně dokáže zastavit úpadek podpory J. Drahoše, který signalizuje průzkum Medianu…

Pokud M. Topolánek voliče neaktivizuje a podpora M. Zemana a J. Drahoše se bude vyvíjet na trajektorii, kterou naznačuje Median, stane se M. Zeman, jehož Median zatím nefavorizuje, prezidentem.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

9:01 Zdeněk Jemelík: Je žadatel o podmínečné propuštění z vězení lidská bytost?

Během dlouhých let činnosti občanského aktivisty v oblasti trestního řízení jsem měl opakovaně příle…