Viliam Buchert: Nové kandidátky, stará politika. Volby změnu nepřinesou

21. 8. 2013 7:32

Když se před několika dny objevilo, že expremiér Petr Nečas udělal z Jany Nagyové svoji asistentku v Poslanecké sněmovně, ani členové ODS nevěděli, zda se tomu mají smát nebo se otřásat hrůzou. A podobné to bude po předčasných volbách. Sestavování kandidátek ukazuje, že sněmovnu může trochu změnit pouze příchod jiných stran, ale ani to nebude nic, na co se můžeme těšit.

Viliam Buchert: Nové kandidátky, stará politika. Volby změnu nepřinesou
Foto: top09.cz
Popisek: Viliam Buchert
reklama

Po volbách z konce května 2010 se ve sněmovně objevilo až 114 nových poslanců a poslankyň. Mnoho novinářů a politologů hned přišlo s tvrzením, že můžeme očekávat „novou politiku“. Nic takového se nestalo. Bylo to ještě horší, než v minulosti. Přeběhlík střídal přeběhlíka, několik zákonodárců je ve vězení či jsou obvinění, sněmovna připomínala všechno jiné, jen ne důstojný zákonodárný orgán. A její důvěra u veřejnosti klesla podle průzkumů na pouhých 15 až 20 procent. Naprostým fiaskem například končí účinkování tehdejší „nové strany“, Věcí veřejných.

Další volby jsou na krku a to, co zatím víme o sestavování kandidátek, nevěští opět nic dobrého. Tradiční parlamentní strany nasazují většinou známá jména.

Ani subjekty, které jsou mimo, lidovci či zelení, s ničím převratným nepřijdou. Zemanovci pak představí mix obehraných politiků (ministr vnitra Martin Pecina, kancléř Vratislav Mynář) a regionálních zástupců, hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je zjevné UFO a snad pouze ANO Andreje Babiše přichází s nováčky. Jenže u Zemanovců a Babišovců nevíme, zda ve volbách uspějí.

Země se přitom ocitá v poslední době kromě ekonomických problémů i ve vážných politických turbulencích a předčasné volby jsou nejčistším řešením, jak se pohnout z místa. Podobně jako po minulém hlasování do Poslanecké sněmovny v roce 2010 ale není žádný důvod si myslet, že něco zásadního se změní.

Jasné se zdá zatím pouze to, že přicházejí léta vlády levice na všech úrovních – od prezidenta, přes sněmovnu, Senát, Ústavní soud až po řízení významných institucí a státem ovládaných firem. Pro pravici nastává zřejmě nejsložitější doba v polistopadové historii. Pokud se její zástupci ocitnou v čisté opozici, vygeneruje to postupně i nové tváře, které snad dostanou šanci už ve volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku i v následujících podzimních volbách do Senátu a zastupitelstev obcí včetně hlavního města Prahy. Problémem ale je, že do politiky se v době destrukce celého systému moc lidí nepohrne.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pravybreh.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…