Vladimír Pelc: K daňovým návrhům proti koronakrizi

16.08.2020 14:58

Daně jsou záležitost politická. A tak si politici mylně myslí, že pomocí daní lze stavět domy, zlevňovat v nich nájmy apod. Je to omyl.

Vladimír Pelc: K daňovým návrhům proti koronakrizi
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc
reklama

Daně mohou spoluvytvářet příznivé hospodářské prostředí. Anebo nepříznivé. V konkrétním segmentu hospodářství. Domy však nepostaví, nájmy nezlevní. Vládní návrh zákona, kterým se ruší zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., PSP ČR, 8. volební období, r. 2020, tisk č. 866 předpokládá jako podstatnou změnu prodloužení časového testu pro osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí od daně z příjmů fyzických osob na dvojnásobek [na 10 let; § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů], a zrušení odpočtů z titulu zaplacených úroků z úvěrů na financování bytových potřeb.

Ekonomickým důvodem osvobození příjmů z prodeje nemovitostí, přesáhne-li doba mezi jejich nabytím a prodejem dobu pěti let, podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je skutečnost, že se nejedná o příjem ve smyslu přírůstku majetku daňového subjektu, nýbrž toliko o transformaci vlastnictví věci (nemovitosti) v její peněžitý ekvivalent, rozsudek NSS, 16. 5. 2008, č. j. 2 Afs 70/2007-55 (č. 1631/2008 Sb. NSS).

Prodloužení uvedené spekulativní lhůty nutné k osvobození příjmu z prodeje nemovité věci na dvojnásobek žádné ekonomické turbo nepřinese. Oživení trhu s nemovitostmi mj. znamená větší počet jejich koupí a prodejů, tedy více transformací vlastnictví nemovitosti v peněžitý ekvivalent a naopak. Četnost a ekonomická hutnost nabídky a poptávky je pro ceny komodity určující. Navrhovaná změna povede spíše k utlumení trhu.

Tvrzení v důvodové zprávě že uvedená změna, která se bude týkat nemovitostí nabytých od tohoto roku, přinese do státního rozpočtu 0,6 mld. Kč, je věštěním ze skleněné koule.

Vladimír Pelc

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

18:38 Stresovaný národ. Omezení pořád dokola, 5, 10 let? „Lidé jsou tím unavení...“ Právník Kolman k zavřenému Česku

Polední tisková konference vlády otřásla zemí. „Od zítřka nastává v naší zemi lockdown,“ shnruje děn…