Vorlíček: Hudečkovy stavební předpisy jsou zločinné a je třeba je okamžitě zrušit

03.12.2014 10:45

Většina nově zvolené Rady hl. m. Prahy se před volbami veřejně zavázala ke zrušení či přepracovaní kontroverzních Pražských stavebních předpisů

Vorlíček: Hudečkovy stavební předpisy jsou zločinné a je třeba je okamžitě zrušit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr pražské kandidátky Adriana Krnáčová
reklama

Předpisy se stály jedním z ústředních témat předvolební kampaně a důvodu pádu TOP 09 a dosavadního primátora Tomáše Hudečka.

Mělo se jednat o klíčový pražský regulativ pro výstavbu hl. m. Prahy. Nicméně, nešťastný způsob přijetí a kontroverzní obsah zlomil Tomáši Hudečkovi takříkajíc vaz.

Kritici tohoto dokumentu upozorňovali na to, že Pražské stavební předpisy nebyly notifikovány v Evropské komisi, přestože to je povinnost.  Zpracovatelé předpisů předkládají posudek advokátní kanceláře, který tvrdí, že předpis notifikován být nemusí. Nicméně, s tím nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj, které naopak notifikaci tohoto dokumentu vyžaduje a zároveň stejné ministerstvo konstatovalo, že nové Pražské stavební předpisy jsou v rozporu se zákonem. Ministerstvo zároveň opakovaně vyzvalo Prahu k nápravě. Připomeňme si, že se jedná o předpis, který má zcela změnit pravidla výstavby na území města Prahy. Pražanům by přinesl obrovské komplikace v několika směrech. Jedním z nich je například parkování. Zejména v centru města jsou Pražské stavební předpisy totiž nepochopitelně měkké vůči developerům v tom, že jim ušetří obrovské náklady na zřizování parkovacích míst. Parkující auta se pak rozlijí do ulic v okolí. Podobně tomu je i například s výškami budov. V rozporu s tvrzeními zpracovatelů předpisů nejsou výšky budov stanoveny jasně, nýbrž umožňují různé výklady, což opět dává nepřiměřenou moc do rukou developerů, v jejichž rukou by se ocitl budoucí vzhled Prahy.

Konkrétním příkladem je třeba nákupní centrum Palladium, které pokud by se stavělo za platnosti těchto kontroverzní Pražských stavebních předpisů, tak by nepotřebovalo žádná parkovací místa pro návštěvníky, zatímco podle původních předpisů jich potřebuje několik set, situace je tedy mimořádně vážná.

Město má k dispozici, již tři výzvy ke  zjednání nápravy, které ministerstvo Praze zaslalo. Zarážející je ovšem to, že přestože se odcházející Rada hl. m. Prahy Tomáše Hudečka několikrát sešla ještě před koncem jejího funkčního období, tak na výzvy nikterak nereagovala. A s mlčením přešla i výzvu Zastupitelstva hl. m. Prahy, které odhlasovalo přepracovaní Pražských stavebních předpisů a odložení jejich platnosti dokud nebudou vyřešena sporné body tohoto dokumentu. Proti této výzvě hlasovali pouze 2 zastupitelé z 63.

Nové vedení hl. m. Prahy tedy stojí před aktuálním problémem, protože pokud předpisy velmi rychle nenovelizuje a nezačne komunikovat s Ministerstvem pro místní rozvoj tak se může stát, že stavební předpisy budou zrušeny bez náhrady a výstavba v Praze nebude jakkoliv regulována.

Karel Vorlíček

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Názory, ParlamentniListy.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seemann: Rakousko řeší problémy sexuálních pracovnic

21:41 Richard Seemann: Rakousko řeší problémy sexuálních pracovnic

V sobotu rakouským parlamentem ústavní většinou přijatý protivirový balíček obsahuje též řadu sociá…