Warren Buffett: Za chudobu si chudí mohou sami

25.05.2015 17:14 | Zprávy

Jeden z největších boháčů světa Warren Buffett se nevzdává myšlenky o „americkém snu“ a tvrdí v článku pro Wall Street Journal, že je dosažitelný pro každého. Každý podle něj kombinací tvrdé práce, vzdělání a správného chování může dosáhnout přiměřeného úspěchu. „Mnohým se přání splnilo. Mezi čtyřstovkou nejbohatších podle Forbesu nepochází většina z privilegovaných vrstev,“ uvádí jako důkaz Buffett.

Warren Buffett: Za chudobu si chudí mohou sami
Foto: onthemoneyradio.org
Popisek: Warren Buffett

Pozastavuje nad faktem, že v roce 1982, kdy byl poprvé vypracován čtyřstovkový žebříček nejbohatších, tak tito lidé disponovali jměním 93 miliard dolarů, zatímco dnes je to již 2,3 biliony dolarů. Stejně tak v roce 1982 ale činil počet osob žijících pod hranicí chudoby v USA 15 procent jako je tomu v roce 2013, kdy činil 14,5 procent. Tato skutečnost se podle Buffetta nedá nevysvětlit tím, že chudí jsou stále chudí, neboť bohatí jsou více bohatí. „Bohatí za to nemohou. Většina z nich přispěla skvělými inovacemi nebo odbornými manažerskými schopnostmi k dosažení amerického blahobytu. Všichni si žijeme daleko lépe díky Henrymu Fordovi, Stevu Jobsovi , Samu Waltonovi a dalším,“ tvrdí Buffet.

Důvodem vznikajícího rozdílu je vyspělá tržní ekonomika. Warren Buffett tvrdí, že před dvě stě lety většinu pracovních míst mohla provádět většina pracujících. „Rozdíl v produktivitě mezi talentovanými a jen schopnými byl velice malý. Řadu pracovních míst mohl vykonávat téměř každý člověk. Pravdou je, že existovali inteligentnější dělníci, ale tržní hodnota jejich produkce se o mnoho nelišila od produkce méně schopného pracovníka,“ dokládá Buffet.

Problém je minimální mzda

Podle Buffetta není chybou tržní ekonomika ale ani to, že někteří lidé jsou v méně výhodném postavení. „Lékem na společenskou nerovnost je vzdělání. Prvotřídní školský systém dostupný pro všechny je velmi důležitý,“ myslí si Buffett a na druhé straně přiznává, že velká část populace i při vzdělání zůstává na úrovni, že si vydělá na pouhé živobytí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

15:26 Jiří Halík: Co nám už toho ministr Válek nakecal

Konkurs na Kecala v Prodané nevěstě do ND Praha v podání vládních činitelů.