Zbyněk Fiala: Bod zvratu

04.02.2017 12:39 | Zprávy

Růst obnovitelných zdrojů už nelze zastavit a bude pokračovat nezávisle na tom, jaká bude politika amerického prezidenta. Je lepší být předvojem než vést ústupové války. Kdo to řekl? Ben van Beurden, šéf Royal Dutch Shell. A když to říká takhle velká šajba, něco na tom bude.

Zbyněk Fiala: Bod zvratu
Foto: archiv
Popisek: Zbyněk Fiala

Generální ředitel jedné z největších ropných firem světa uznává, že klimatické změny jsou reálné a musí se s tím něco dělat. Proto zvýší výdaje na zelené technologie. Je to očekávaný bod zlomu?

Ben van Beurden, CEO Royal Dutch Shell, hledá cestu, jak vycouvat z oboru, kterému nepatří buducnost. Letos prodal těžební operace v Severním moři a u thajského pobřeží za necelých 5 miliard dolarů a získal kontrakt na výstavbu mořských větrných farem u nizozemského pobřeží a v Severní Karolině v USA. Není to úplně srovnatelné, do obnovitelných zdrojů zatím dává jen miliardu dolarů, zatímco do fosilních 25 až 30 miliard dolarů ročně, informují Financial Times. Učíme se, komentuje van Beurden současnou fázi angažovanosti, nechceme do toho vlítnout bezhlavě.

Ve stejné době jsme se dozvěděli také o záměrech dalšího velkého olejáře, někdejšího šéfa americké ExxonMobile. Rex Tillerson konečně prošel senátním slyšením, aby mohl složit přísahu nového ministra zahraničních věcí USA, a při této příležitosti uznal, že klimatické změny jsou reálné. Vyjádřil podporu pro Pařížské dohody, přestože jeho nový boss Donald Trump dával najevo, že by z nich nejraději vystoupil.

Ropným profesionálům je jasné, že reálné jsou jak klimatické změny, tak perspektiva drastického omezování emisí. Royal Dutch Shell k tomu přistupuje jako dodavatel energie a pokouší se zvyšovat podíl těch zdrojů, u kterých se nebude šlapat na brzdu.

Je tu ještě jedna důležitá proměnná, a tou je cena ropy. Trochu jí pomohla dohoda ropného kartelu OPEC, ke které se přidalo i Rusko, a vzrostla o deset dolarů na barel. Víc ne, trpělivě osciluje mezi 53 a 56 dolary, a to je zima a arktická pole jsou zamrzlá. Není divu, nádrže se strategickými zásobami přetékají přes okraj, plné tankery čekají na moři, než budou moci náklad někde udat. Nečekaně prudký růst zájmu automobilek i Silicon Valley o nástup elektromobility obsahuje zprávu, že může být jen hůř.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: taborcz.eu

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

11:45 Pavel Foltán: Partičky, party, partaje a zpět? A kam vlastně?

Hrad konečně nechal do mediálního podhradí vytroubit, kdy tu bude festšpíl s krycím jménem „volby“ (…