Premiérka Therese Mayová dlouho vypadala jako legendární rytíř od kamenného stolu krále Artuše, nebo spíš ten, jak jej parodovali neméně legendární komici z Monty Python. Byla připravena sklapnout hledí a vyrazit na zteč, která nedopadne dobře. Odmítala jakékoliv odklady, aby získala čas pro ještě důkladnější masáž vládních poslanců, a byla připravena v úterý podstoupit klíčové hlasování Dolní sněmovny o návrhu britského odchodu z EU, jak jej vyjednala v Bruselu. Ostatně ve čtvrtek čeká na její zprávu vrcholná schůzka EU27, aby po uzavření rozvodové etapy mohla zahájit jednání o budoucích vztazích s Británií.
Jenže v pondělí v poledne přinesl list Guardian zprávu, že nějaký odklad hlasování tu přece jen bude. Krátce poté zprávu potvrdil britský vládní mluvčí. Je otázka, co tím chce získat. Každým dnem přibývá těch, komu se návrh z nějakého důvodu nelíbí. Koaliční severoirské unionisty DUP děsí slib, přes který v Bruselu nejede vlak, že nesmí být nějaká fyzická hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Zajišťuje to režim („dočasná pojistka") nadiktovaný Bruselem, který nesmí Británie jednostranně opustit, ale musí vyčkat, jestli její návrh trvalého řešení druhá strana odsouhlasí. Severoirští protestanti se bojí, že se provincie, která fakticky zůstane na jednotném trhu EU jako sousední Irská republika, nakonec s republikou spojí. Severní Irsko by tak bylo cenou, kterou Británie zaplatí za Brexit.
Euroskeptikům vadí, že vládní návrh předpokládá celní unii s EU, ale pak by zůstalo příliš mnoho věcí v jurisdikci Evropského soudního dvora. V jejich očích je Brexit málo brexitový. Křídlo Konzervativní strany, které by raději v EU zůstalo, zase vnímá vládní návrh jako příliš extrémistický. Probouzejí se i Labouristé, kteří byli dlouho ochromeni faktem, že některé jejich volební obvody hlasovaly pro Brexit, a jiné zase proti. Teď se však otevírá příležitost převzít vládu, pokud Mayová klíčové hlasování ztratí. K tomu jí samozřejmě rádi pomůžou.
Jaké jsou alternativy? Premiérka tvrdí, že nic jiného se Bruselu vyjednat nedá. Kdo to nechce, přeje si „pád z útesu". Jenže tohle už se tak snadno tvrdit nedá, protože sněmovna si prosadila přes odpor vlády usnesení, že „pád z útesu" (Brexit bez dohody s EU) nechce. Pokud by tedy plán Mayové neprošel, je to sněmovna, kdo se ujímá iniciativy. Jaké má možnosti? Sílí tlak na druhé referendum. Nyní je posílen tím, že by nebylo zbytečné. Evropský soudní dvůr potvrdil, že Brexit lze zase jednostranně zrušit a není k tomu potřeba vyjednat souhlas zbylých členů EU. „Členský stát nesmí být nucen opustit Evropskou unii proti své vůli," píše se v rozhodnutí, které bylo zveřejněno v pondělí ráno. (ZDE)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV