Zbyněk Fiala: Kolik dáme za jádro?

28.07.2020 19:54 | Zprávy

Otázka je jasná, odpověď nikoliv. Ledaže by zněla: Stavět budeme za každou cenu, ať to stojí cokoliv. Tenhle přístup by nám však mohl být lhostejný jen v případě, kdyby si to ministři vystavěli ze svého.

Zbyněk Fiala: Kolik dáme za jádro?
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Lidé na stavbě dalšího jaderného bloku v Dukovanech vydělají, tvrdí ministr průmyslu a dopravy a místopředseda vlády Karel Havlíček. To je pozoruhodné tvrzení vzhledem k tomu, že nejde o nezávazný výkřik v hospodě, ale o prvek vládní energetické strategie. Pamatuji na časy, kdy významný pohled z budovy Úřadu vlády přes Vltavu znamenal, že « to po nás chtějí támhleti pohádkáři ». Pohled mířil na budovu ÚV KSČ, kde dnes sídlí jedno z Havlíčkových ministerstev. Nemyslím však, že Havlíček je pohádkářem z vlastní vůle. Někdo to po něm silně chce.

Vláda nyní přijala rozhodnutí, že pátý blok Dukovan bude prodávat elektřinu za zajištěnou cenu, tu ale zaplatí spotřebitelé. Znamená to,že elektřina z Dukovan může být dražší než elektřina z trhu. Při prezentaci tohoto rozhodnutí podle ČT Havlíček tvrdil, že půjde maximálně o desítky korun ročně na rodinu. V současném rozhodnutí žádná cena uvedena není, ale podle dřívějších prohlášení ministra, zaznamenaných ČT, by se měla uvedená elektrárna uživíit s cenou kolem 50 až 60 euro za megawatthodinu. (ZDE)

To je polovina toho, co slíbila britská vláda konsorciu, které staví jadernou elektrárnu Hinkley Point C. Tam bylo dohodnuto 92,5 libry za MWh (asi 103 euro) plus každoroční inflační příplatek.

Záhada, proč vláda tolik touží po jaderné novostavbě, je řešitelná jen na bázi konspiračních teorií, protože ekonomický ani energetický smysl to nemá. Živě si představuji, jak v zákulisí probíhá štábní třetí světová, kde se účastníme na všech stranách.

Zájemci o amerického dodavatele čelí poznámkám, že Amerčané to nedávno vzdali (2017) ve dvou rozestavěných elektrárnách v Jižní Karolině, na vlastní půdě. Podle statistiky francouzské komise pro alternativní energie a jadernou energii CEA, kterou cituje Mycle Schneider ve své každoroční zprávě o vývoji jaderné energetiky World Nuclear Industry Status Report 2019 na straně 44, bylo po roce 2002 zrušeno 253 zakázek v 31 zemích, mnohé v pokročilém stádiu výstavby. Z těchto zrušených zakázek připadá 138 na Spojené státy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Dukovany , energetika , Fiala , Vaše věc , JE

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…