Zaznělo to v debatě o financování školství a vědy, ve které vystoupili docentka Ilona Švihlíková z Vysoké školy finanční a správní, známá také jako „ekonomický disident“ z Alternativy zdola, a profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, jinak též autor vynikajících blogů.
Známá hláška prezidenta republiky, „studenti jsou paraziti“, přizdobila úvod setkání v citaci z Hořejšího blogu, kterým se vrátil na internetové stránky po kratší odmlce. Píše:
„Musím především z celého srdce poděkovat panu prezidentovi, že zcela jasně opakovaně vyjevil, co si myslí o studentech-parazitech a o akademických svobodách. Doufám, že jeho slova o tom, že pokud jsou univerzity podporovány státem, nemají v podstatě na nějaké akademické svobody právo, zůstanou v obecném povědomí alespoň tak dlouho, jako jeho chilské propisovačkové extempore.
V jednom má ale pan prezident pravdu, a já oceňuji jeho smysl pro sebekritiku – úroveň některých profesorů je skutečně bídná...“
Vracíme se do minulosti
Británie zavedla už před lety manažerské řízení univerzit. K čemu to vedlo? Začalo se s „malým školným“, ale za málo let se zvedlo o více než 200 procent. Jde o to otevřít vrátka, a pak už přijde systematické navyšování, uvedla pak Ilona Švihlíková. Začala tím výklad o tom, kde se všechna ta moudra české pravice vzala.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz