Nejdůležitější rysy Boikovy „společnosti s principy“ tvoří spolupráce místo konkurenčních bitev až za hrob, dále sdílení a otevřená tvorba místo vlastnické uzavřenosti, a konečně obživa z vlastní práce a společného díla relativně rovných místo hromadění majetku a růstu nerovností.
Ale nesmí se to přehánět, proto je zakomponován i systém takových motivací jako je soutěžení o bezúročné investice a granty. Tam, kde jde o vstupní investice pro založení nového „podniku s principy“, který se samozřejmě představí podrobným podnikatelským záměrem, bude soutěž usnadněna pohledem na reputační index jednotlivých žadatelů. Tento index zachycuje, jak kdo realizoval své předchozí plány a sliby a jak je vnímán ostatními při spolupráci.
Jedná se tedy o převzetí prvků známých ze sociálních sítí, avšak tady komunikují lidé blízcí, kteří se osobně potkávají a nemohou se skrývat za anonymitu davu. To je jedna z největších výhod lokálních řešení. Ovšem znovu – není to pro každého, jen pro ty, kdo si to vyberou. Systém také obsahuje pravidla, jak jej opustit nebo jak to celé zlikvidovat, kdyby to ztratilo smysl. Navíc jde o pouhý doplněk lokální ekonomiky, a to doplněk výrazně menšinový, takže zvědavých očí, čekajících jak to dopadne, bude mnohem víc než přímých účastníků.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz