Zbyněk Fiala: Zachraň se, kdo můžeš

31.03.2019 15:59 | Zprávy

Další porážka vládního návrhu dohody o brexitovém rozvodu nás přibližuje k dlouhému odkladu britského odchodu z EU. V tom případě by se Británie musela zúčastnit voleb do Evropského parlamentu. A jestliže se bude její reprezentace držet dosavadní logiky, že této výjimečné zemi musí všichni vždy a všude ustupovat, pámbu nás potěš.

Zbyněk Fiala: Zachraň se, kdo můžeš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Britská vlajka

Robot své názory nemění: Britský lid rozhodl, to platí, druhé referendum by bylo výsměchem demokracii. Pokud však sněmovna nechce schválit vyjednanou dohodu o rozvodu, musí hlasovat znovu a znovu, až na to kývne. Roli robota znovu potvrdila britská premiérka Theresa Mayova, když po páteční porážce o 58 hlasů naznačila, že chce stejný návrh předložit i v pondělí, vlastně v době, kdy už měli být Britové z EU dávno venku.

Mayová vyhrožuje novou lhůtou „pádu z převisu“, která byla odsunuta na 12. dubna, ale ta znovu propadne, protože předseda Evropské rady Donald Tusk hned minuty po páteční porážce Mayové svolal naléhavý summit EU27 na 10. dubna, kde by se mělo jednat o dalším odkladu. Nikdo nic míti nemá nikdy za definitivní, praví Voskovec a Werich v jiné veselohře k popukání. Smích nás však brzy přejde. Tady se hraje i o nás.

Onoho 10. dubna zřejmě dojde k dlouhodobému odkladu Brexitu, takže Britové se zúčastní voleb do Evropského parlamentu. A jestliže se bude jejich reprezentace držet dosavadní logiky, že této výjimečné zemi musí všichni vždy a všude ustupovat, pámbu nás potěš. Zvlášť pěkné by to bylo, kdyby evropské volby vyhráli lidovci, kteří by mohli použít brexitýry jako páky pro erozi dosavadních práv. Tento stav se pak může stát trvalým, alespoň v daném volebním období, pokud nové britské referendum prosadí, že žádný Brexit nebude.

Připomeňme, že Brexit zpočátku prosazovala jen malá menšina v konzervativní straně, a k tomu jen proklamativně. Pěstovala si to jako atraktivní téma, které jí může léta nahánět hlasy. Pro tehdejšího předsedu Konzervativců Davida Camerona to byl problém 6 procent strany. Bál se, že těch 6 procent mu bude ve volbách chybět, a tak je chtěl uklidnit slibem referenda. Tento slib však byl dost neuvážený. Nejprve způsobil, že ve sněmovně se objevilo mnohem silnější zastoupení brexitýrů, než jaké bylo ve straně před volbami. Referendum, které mělo řešit vnitrostranický problém, tak okamžitě prokázalo schopnost přilévat benzín do ohně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Proč řešit tituly?

Já bych řekl, že dnes má titul kde kdo a o ničem to nevypovídá, respektive o jeho odbornosti a schopnostech. Snad s výjimkou lékařů, tam bych asi nechtěl, aby mě ošetřoval někdo, kdo o tom nemá páru. Mimochodem dnes je není problém narazit na vysokoškoláka, ale co na lidi, co umí pracovat rukama. Tř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (STAČILO!): Kryptoměnový dárek pro zbohatlíky neprošel. Ale kauza nesmí vyšumět

7:30 Prokop (STAČILO!): Kryptoměnový dárek pro zbohatlíky neprošel. Ale kauza nesmí vyšumět

„Pokusit se protlačit daňové výjimky pro miliardáře těsně před prázdninami? Přesně tak se dělá polit…