Zbyněk Hutar: Co by se stalo, kdyby? Ivo Budil vydal historický román Darwinova dcera

10. 12. 2019 17:16

Máte rádi alternativní historii? Četli jste některou dějinnou mystifikaci Jana Drnka? A co kdyby objevitel mechanismu evoluce nenapsal své stěžejní dílo, které bohužel tolik ovlivnilo německé nacisty? Cherchez la femme! Ano, ve světě, který se neodehrál, to byla pozoruhodná žena, která slavného britského přírodovědce svedla z vědecké dráhy…

Zbyněk Hutar: Co by se stalo, kdyby? Ivo Budil vydal historický román Darwinova dcera
Foto: foto archiv
Popisek: Hitler s Bormannem a zakladatelem gestapa Hermannem Göringem

V červnu 1941 se Berlín, metropole demokratického a pacifistického Německa, těší z míru a prosperity. Mladý lékař a antropolog Josef Mengele provádí po živém a kosmopolitním městě skupinu anglických turistů. V předsálí místního Přírodovědného muzea se tyčí socha zakladatele moderní evoluční teorie anglického přírodovědce Richarda Owena. Co se stalo s Charlesem Darwinem? Jak dopadne pátrání mladé Francouzky Constance Pinelové, kterou doprovází věrný společník Andrew Arrowsmith, po jejím zmizelém otci? A jak události roku 1858 zásadně změnily chod dějin? Ocitneme se ve světě, v němž Charles Darwin nikdy nevydal knihu O původu druhů. V napínavém příběhu s nečekaným rozuzlením nahlédneme prostřednictvím životních příběhů řady reálných a fiktivních osobností devatenáctého a dvacátého století do dramatického společenského, vědeckého a uměleckého života Francie a Velké Británie, vypravíme se do Lausanne, Florencie a Ardèche a pronikneme do vnitrozemí Amazonie a na tropické ostrovy Malajsie a Indonésie.

Jak Havel zvítězil nad Hitlerem

Čtenářům Parlamentních listů dobře známý autor mnoha knih, profesor a politik Ivo Budil (z jeho mnoha článků na PL vybereme ten nejvíc „lajkovaný“ a právě v těchto chvílích možná opět znovu aktuální – ZDE) v závěru knihy objasňuje, jaké důvody vedly Charlese Darwina k odchodu pod cizím jménem do francouzského exilu a proč skutečnost, že nevydal své stěžení dílo o přirozeném výběru, natolik ovlivnila dějiny, že nevzniklo nacistické hnutí. Na konci knihy za vlastním textem má čtenář k dispozici medailonky skutečných historických osobností vystupujících v románu, z nichž je patrné, v jakých pasážích románu se autor odklonil od skutečnosti k fikci. Tím, že nevyšla Darwinova kniha O původu druhů, sice byla zažehnána hrozba sociálního darwinismu, který inicioval zrod nacistické ideologie, nicméně se místo toho se v Budilově sci-fi prosadilo edukativní hnutí, které omezilo svobodu a myšlení méně viditelně, ale o to sofistikovaněji (viz závěrečný rozhovor v jeho románu, odehrávající se v Berlíně). Jak by řekl religionista a překladatel ze sanskrtu Jan Kozák (například ZDE), prosadil se had, respektive, řečeno s použitím osobité Kozákovy terminologie, chtonický Havel zvítězil nad Hitlerem. Svět byl tak uchráněn hrůzného masového vraždění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Přehledný žebříček vnímání politické (ne)ziskovky D. O.

9:20 Růžena Chrasteková: Přehledný žebříček vnímání politické (ne)ziskovky D. O.

Tvrdě a jednoznačně politická (ne)ziskovka, takový soukromý inkviziční úřad Transparency Internation…