Zdeněk Jemelík: Když změnu, tak ženu!

13.02.2012 12:11 | Zprávy

Vystoupení předsedy Ústavního soudu ČR Pavla Rychetského a rádoby budoucího uchvatitele funkce prezidenta republiky Jana Fischera v Otázkách Václava Moravce dne 12. února 2012 odhalilo roušku, zastírající některé možná nechtěné důsledky přechodu k přímé volbě prezidenta republiky. Vedlejším produktem pořadu bylo upozornění na charakteristické prvky myšlení moderátora i arogantního „dobyvatele Hradu“.

Zdeněk Jemelík: Když změnu, tak ženu!
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jan Fischer

Pavel Rychetský správně poukázal na nedostatky legislativního řešení ústavní změny. Zákonodárci promeškali vhodnou příležitost k novelizaci vymezení kompetencí prezidenta republiky a k současnému přijetí prováděcího zákona. Domnívám se, že ani Pavel Rychetský, jehož ctím jako moudrého, čestného muže a skvělého právníka, nedohlédl důsledků změny.

Na rozdíl od něho chápu, že se zákonodárci nepustili do vyjednávání o změnách kompetencí prezidenta republiky, protože rozpory mezi parlamentními stranami by znemožnily dosažení shody a pohřbily by základní myšlenku zavedení přímé volby.

V tom je ale skryto čertovo kopýtko: praxe soužití přímo zvoleného prezidenta s parlamentem a vládou zvýrazní nutnost dořešit vše, co se pro tuto chvíli odložilo. Zákonodárci později poznají, že připuštěním principu přímé volby prezidenta vstoupili na zledovatělou šikmou plochou, po které budou v budoucnosti klouzat někam, kam původně vůbec nechtěli, mnozí do studny politického zapomnění.

Právě schválená ústavní změna je jen prvním krokem, který si vynutí další, a každý další legislativní krůček bude příležitostí k posunu povahy státu od konstituční monarchie přes neefektivní fiktivní partajokracii (ve skutečnosti oligarchii finančního kapitálu) ke zjednodušení organizační a řídící struktury státní správy a posílení prvků přímé demokracie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla