Zdeněk Koudelka: Soudce a protikorupční kampaň

1.7.2013 8:11 odp.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott inicioval stížnost pro porušení zákona v neprospěch poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky.

Zdeněk Koudelka: Soudce a protikorupční kampaň
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Soudce Jan Šott

Nelíbí se mu verdikt Městského soudu v Praze, který vedl k osvobození poslanců. Ovšem je nutno oddělit politické hodnocení od hodnocení trestního. Soudce musí znát právo a jednat v souladu s ním. V daném řízení byly sporné právní postupy soudce Šotta.  První nezvyklost spočívá v postupu soudce Šotta, který umožněním přímého televizního vyšel mimo klasický postup soudu, že předvolaní svědci nemají být v soudní síni, dokud nebudou vyslechnuti, aby neslyšeli výpovědi dřívější a nemohli případně svou výpověď přizpůsobit. Postupem soudce Šotta se mohli svědci seznámit díky televizi s tím, co, kdo a jak vypovídal.

Druhou věcí je, že senát soudce Šotta odsoudil i jednání, které nebylo v obžalobě. Tím byla porušena zásada soudního řízení trestního, že soudce je ve vymezení skutku vázán obžalobou.

Za třetí Šottův soudní senát odsoudil poslance k zákazu výkonu činnosti poslance. Tím zasáhl do vazby mezi poslancem a jeho voliči, ústavní úpravy ukončení poslaneckého mandátu a nerespektoval judikaturu Nejvyššího soudu, který judikoval, že soud nemůže zakázat činnost člena zastupitelstva obce, protože jde o zásah do ústavně garantovaného práva na veřejné funkce a trest ztráty politických práv u nás neexistuje. Tento závěr obsahuje i odborná literatura a platí i pro poslance a senátory. Zda je to správné či ne, může být polemické, ale změnu by musel učinit zákonodárce. Pokud soud rozšíří výklad zákazu činnosti na ústavně garantované volební právo, jedná se o porušení zásady – není trestu bez zákon. Je možné s judikaturou Nejvyššího soudu nesouhlasit, ale v takovém případě je správné, aby ji soudce uvedl ve svém rozhodnutí a rozvedl, proč si myslí, že na daný případ nelze judikaturu Nejvyššího soudu užít anebo uvedl, proč je nutné dojít k novému právnímu závěru. Nic takového rozsudek nad Škarkou při uložení trestu zákazu činnosti neobsahoval. I protikorupční kampaň musí být v právním státě vedena zákonným způsobem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Za mého mládí se používal výraz „khakimozek“

10:02 Miroslav Macek: Za mého mládí se používal výraz „khakimozek“

Čtvrteční glosy Miroslava Macka.