Zdeněk Lanz: Uhlíková „levárna“ Evropské unie

23.01.2021 13:21

V současné „koronavirové krizi“ zůstala zpráva o zpřísnění klimatických cílů EU z první poloviny prosince 2020 tak trochu stranou pozornosti. O co šlo? Prezidenti a premiéři členských zemí EU se shodli na zpřísnění klimatických závazků k roku 2030.

Zdeněk Lanz: Uhlíková „levárna“ Evropské unie
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima
reklama

Konkrétně podpořili omezení celkových emisí skleníkových plynů EU o nejméně 55% proti roku 2030 (více např. ZDE).

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je to „jasné vykročení směrem ke klimatické neutralitě v roce 2050“. Dosavadní závazek byl „jen“ 40%, ale ten by prý nezaručil, že EU bude v roce 2050 klimaticky neutrální. Závazek je kolektivní, nemusí ho tedy splnit všechny členské státy. Výsledný kompromis si jako úspěch pro Českou republiku pochvaloval i náš pan předseda vlády.

Uf! Ještě že tak, chtělo by se zvolat téměř vítězoslavně. Ale nenechme se mýlit. Po loňském „vnuceném“ gigantickém zadlužení je to jen další krok k tomu, jak nás ještě více ožebračit. EU totiž není žádný dobročinný spolek. Je to jakýsi „klub sociálních inženýrů/inženýrek“, který si umanul, že předělá svět v ráj na Zemi. Samozřejmě podle svých představ, za každou cenu, ale za naše peníze.

A i když většina z nás socialismus prožila již „jen“ v jakési „soft podobě“, určitě si mohla vytvořit reálnou představu o tom, kam až takováto „vnucená dobra“ mohou vést. RVHP je toho jen slabým příkladem.

Ale „po dobrém“ asi bruselské byrokraty a některé naše politiky o škodlivosti jejich počínání nepřesvědčíme. Do Evropské unie jsme na základě referenda vstoupili, na základě referenda bychom měli mít možnost z ní zase vystoupit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Oldřich Hein: Pavel Zeman měl rezignovat již dávno

13:21 Oldřich Hein: Pavel Zeman měl rezignovat již dávno

Rezignace nejvyššího státního zástupce JUDr. Pavla Zemana vzbudila pozornost a vyvolala četné koment…