Hodík (STAN): Ústecký kraj a co dál 1

28.07.2012 18:49 | Zprávy

Poznámky k úvaze o fungování krajského zřízení.

Hodík (STAN): Ústecký kraj a co dál 1
Foto: Redakce
Popisek: Starostové a nezávislí

Vážení spoluuživatelé prostoru ústeckého kraje, dovoluj si Vás obtěžovat a vyjádřit několik postřehů, námětů k zamyšlení. Blíží se volby do kajských zastupitelstev. Výstupem by měl být zvolen poměrně důležitý orgán, který by se měl zabývat záležitostmi a problémy, které se v tomto prostoru vyskytují a samozřejmě ovlivňují život celé komunity tohoto kraje, některé mají i globálnější, celoepublikový či dokonce evropský charakter.

Osobně se v oblasti komunální-obecní politiky pohybuji již několik volebních období, nejprve jako řadový zastupitel, poslední dvě volební období jako starosta obce.

Pokud se podívám zpětně z tohoto pohledu směrem ke krajskému zřízení, vybaví se mi spousta záležitostí. Nejprve jeho vzik-zřízení, určitá očekávání a následná realita po zrušení okresů. Krajský úřad mnohdy připomíná nedostupnou  věž, kam musíte mít schválený přístup- dohodnutou schůzku, nejlépe vše komunikovat telefonicky či po mailu. Ohromný rozdíl ve srovnání s okresními úřady, kde každý úředník okamžitě věděl o čem mluvíte, když jste přišel s místním problémem.

Pokud se trochu nad tímto zamyslím a budu-li spekulovat, komu toto vyhovuje? Občanovi ? Spíše mi připadá, že politickým stranám a to především dvěma, které vedou tuto společnost střídavě dvě desetiletí. Vždyť je lepší na určitém území obsadit jedno krajské zastupitelstvo, než třeba 5 okresních.

Stále se vše svádí na EU, i v tomto  případě se podobně argumentovalo, že kraje musely být zřízeny z důvodů lepšího získávání a rozdělování peněz z EU. Dnes se začíná ukazovat, jak lépe se hospodařilo a hospodaří s Evopskými fondy a dalšími postředky !!! pokračování  jindy

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

21:02 Jurečka (KDU-ČSL): Zamázli jste návrh Jakoba. To je nejvyšší míra alibismu

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 25. června 2026 k předběžnému opatření Ústavního soudu.