Hönig (SPO-Z): Nechceme další „CzechTek“

05.03.2010 22:01 | Zprávy

CzechTek 2005 se po brutálním zásahu policie stal symbolem politické zvůle.

Hönig (SPO-Z): Nechceme další „CzechTek“

CzechTek 2005 se po brutálním policejním zásahu stal novodobým symbolem politické zvůle na straně jedné a touhou po svobodě na straně druhé.

 Řekne-li se „17. listopad", každému se ihned vybaví vzpomínka na rok 1989. Především mladá generace z řad studentů, ale i ostatních, vyjádřila na pietním aktu k výročí událostem ze 17. listopadu 1939 nespokojenost s politickým systémem. Následoval násilný zásah, který v sobě máme všichni zakořeněný jako odstrašující případ toho, že když se někdo politikům znelíbí, může následovat absolutně nepřiměřená tvrdá odveta. V očekávání lepší budoucnosti národ provolával slávu nově ustanovenému zřízení, ale mění se režimy, mění se vlády, avšak lidé zůstávají. Potom se není čemu divit, že své zažité zvyklosti mohou uplatnit i tam, kde se lidé shromáždí i třeba jen proto, aby zapomněli na starosti všedních dnů a zaslouženě se bavili při poslechu hudby, kterou mají rádi. Ale to by nebyli politici, aby necítili potřebu zkrotit náznak svobodného sebeurčení a nebyli by to politici, kdyby nechtěli získávat politické body tím, že označí skupinu lidí za společensky nepřijatelnou a nechají je úmyslně 16 let po „sametové revoluce" doslova zmlátit. „CzechTek 2005" se potom může stát druhým synonymem politické nenávisti vůči lidem a o to smutnější je, když jsme se domnívali, že konečně žijeme ve svobodné společnosti. I přes mediální šum, který následně proběhl, je asi každému jasné, že od první chvíle byla tato akce úmyslně sabotována a okolnosti nastaveny tak, aby se našla záminka k tvrdému zásahu. Měla poučit mladou generaci, že demokracie je jen prázdná fráze, že stále jsme všichni v rukou mocných a situace ze 17. listopadu se může opakovat takřka kdykoliv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vladimír Hönig - profil

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

21:03 Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k takzvané rozvodové novele