Koníček (KSČM): Václav Klaus církev odepsal

23.11.2012 14:40 | Zprávy
autor: kscm.cz

Svým odmítnutím podpisu pod zákon o církevních restitucích prezident umožnil jeho realizaci v současné podobě. Byť s ním údajně nesouhlasí, tak se svou nečinností podílí na likvidaci církve.

Koníček (KSČM): Václav Klaus církev odepsal
Foto: hns
Popisek: Poslanec KSČM Vladimír Koníček

Před dvaceti lety poskytl dnešní kardinál, tehdy ještě nebyl ani biskupem, ani arcibiskupem, ani kardinálem, rozhovor Lidovým novinám, a na otázku Jiřího Hanáka o vracení církevního majetku měl odpovědět: To by církev zabilo. A pan prezident se nyní spolu s koaličními poslanci, obrazně řečeno, na tomto zabití podílí.

Stane-li se církev římskokatolická největším pozemkovým vlastníkem, tak s ní bude muset ministerstvo kultury zahájit řízení o jejím zrušení, protože zákon č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností, ve svém §22 odst. 1, písmeno c) říká, že ministerstvo zahájí řízení o zrušení registrace církve, vyvíjí-li registrovaná církev a náboženská společnost nebo svaz církví a náboženských společností činnost v rozporu s právním řádem. A podle stejného zákona, §15 a odstavce 4, může být podnikání a jiná výdělečná činnost pouze jejich doplňkovou činností. Jak bude církev jako největší pozemkový vlastník v České republice podnikat jen doplňkově, jsem vážně zvědavý a na kroky ministerstva kultury se těším.

Před třemi měsíci byl v Respektu uveřejněn rozsáhlý rozhovor s kardinálem Dukou a dalšími představiteli církví na téma církevních restitucí pod názvem Díky Bohu za restituce. Já jsem v tomto rozhovoru zaznamenal jednu velmi pozoruhodnou odpověď. Na slova redaktora, „nezpochybňujeme právní nárok církví a náboženských společností na vyrovnání se státem, ptáme se, jestli jste přemýšleli o nějakém gestu, kterým byste si naklonili většinovou veřejnost,“ odpověděl kardinál Duka: „Vzdali jsme se majetku, který je v rukou soukromých osob, měst, obcí, krajů a některých státních institucí…“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

22:33 Prokšanová (KSČM): Díky všem statečným sovětským lidem. Nezapomeneme!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí otevření východní fronty za druhé světové vá…