Mach (Svobodní): Eurozóna se rozpadnout může. Zbavte se eur

03.12.2011 10:23

Petr Mach v reakci na výrok ministra financí Miroslava Kalouska o tom, že „rozpad eurozóny vůbec není nereálný“, doporučuje lidem, kteří očekávají rozpad eurozóny, aby se zbavili eur.

Mach (Svobodní): Eurozóna se rozpadnout může. Zbavte se eur
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

Podle ministra financí Kalouska bude mít případný kolaps eurozóny na Českou republiku fatální sociální a ekonomický dopad. Uvedl to na setkání se starosty středočeských obcí.

To je zbytečné strašení.

Rozpad eurozóny může nastat a je dobře, že o této možnosti začal ministr financí uvažovat.

Naštěstí pro nás Česká republika ale není členem eurozóny, a tak rozpad měnové unie bude mít na nás rozhodně menší dopad, než kdybychom dnes platili eurem.

Když se rozpadal Sovětský svaz...

Když se rozpadal Sovětský svaz, jeho jednotlivé bývalé republiky postupně zaváděly zpět své národní měny. Rubl ale existoval dál jako měna Ruské federace. Podobně, když se rozpadala Jugoslávie, jednotlivé svazové státy zaváděly své národní měny, ale dinár dodnes existuje jako srbská měna.

dvacetikoruna.pngKdyž se rozpadlo Československo, ještě skoro dva měsíce po vzniku samostatných států se používala společná měna. Až v únoru 1993 to bylo neudržitelné, protože stále více Slováků převádělo své úspory ze slovenských bank do českých. Začali si totiž myslet, že se měnová unie rozpadne, že slovenská měna znehodnotí a bude lepší vybrat si úspory v českých korunách z českých bank. Ty si pak vymění za slovenské v lepším poměru. Odliv slovenských peněz do českých bank byl v únoru 1993 tak masivní, že se politici a centrální bankéři rozhodli bez varování vyhlásit okolkování bankovek a tedy osamostatnění měn. Československá měna zanikla. Češi zavedli svoji korunu a Slováci svoji a ta záhy devalvovala. Československá koruna zanikla.

DDRmark.pngKdyž zanikla v roce 1990 východoněmecká marka, vyměnila [v hotovosti*] západoněmecká vláda východním Němcům marky do limitu 4000 marek na osobu. Když západoněmecká marka v roce 2002 zanikla, vyměnila německá vláda všechny marky za eura v pevném poměru. Takže i obyvatelé Černé hory, kde v té době neměli národní měnu a lidé platili markami, mohli jít do bank a vyměnit marky za eura.

Pokud zavede Německo zpátky marku a Řecko drachmu, vymění tyto vlády svým občanům eura za nové peníze v nějakém poměru, pravděpodobně 1:1. Není samozřejmě jisté, zda vymění peníze i občanům jiných států.

Co dostanou lidé za svá eura?

Nedá se dopředu říct, kdy se eurozóna rozpadne a co se stane, až se euro rozpadne. Je ale pravděpodobné, že Němci nevymění všem lidem na světě eura za marky, ale jen svým občanům. Jinak by totiž chtěli německé marky i všichni Řekové, Portugalci a ostatní. Proto nejspíš dojde k dočasnému uzavření hranic, a policie bude na hranicích kontrolovat, zda někdo nepřeváží eura do Německa. Tak probíhala měnová odluka u nás v roce 1918 i v roce 1993. Německo pak okolkuje nebo vymění za marky všechna eura nacházející se na území Spolkové republiky.

Měnová odluka není tragedie a případný rozpad eurozóny nebude mít fatální dopad na Českou republiku. Rozpad eurozóny spíš vrátí věci do normálního stavu. Kdo se však obává krachu eura, měl by se raději pro jistotu eur včas zbavit a úspory držet raději v korunách.

Petr Mach je ekonom a předseda Strany svobodných občanů

[* slovo "v hotovosti" doplněno ex post, aby nedocházelo k nedorozumnění]

Více:
Nelichotivý průzkum: EU není demokratická, myslí si většina lidí


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Svobodni.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ženíšek (TOP 09): Turecká agrese ohrožuje i evropskou bezpečnost

10:25 Ženíšek (TOP 09): Turecká agrese ohrožuje i evropskou bezpečnost

Západ si má podle Erdogana vybrat. „Buď budete podporovat spojence v NATO, nebo kurdské teroristy, p…