Ministr Kalousek: Stát začne hlídat každou korunu

26.08.2012 15:30 | Zprávy

Ministerstvo financí od příštího roku spustí informační systém nazvaný Státní pokladna, který dokáže sledovat aktuální toky veškerých státních peněz.

Ministr Kalousek:  Stát začne hlídat každou korunu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Kolik vyplácí Úřad vlády ministrům a dalším úředníkům na mzdách či odměnách? Jak probíhají splátky za pronájem letounů Gripen? A kolik má stát připraveno na důchody?

Tyto a další platby státu budou od příštího roku moci denně sledovat vybraní státní úředníci. A některé informace i běžní občané. Ministerstvo financí zprovozní ve spolupráci s Českou národní bankou integrovaný informační systém Státní pokladna, který umožní prostřednictvím internetu sledovat vývoj příjmů a výdajů jednotlivých státních institucí.

„Cíle tohoto projektu jsou dva: jednak zefektivnit řízení peněžních toků, a také aby měla veřejnost úplné informace, co se děje s jejími penězi,“ uvedl včera ministr financí Miroslav Kalousek.

Systém Státní pokladna bude mít dvě podoby - jednu, složitější, pro ministerské úředníky a manažery státních organizací. Druhou, jednodušší, určenou pro veřejnost. Ta by měla mít podobu „rozklikávacího“ rozpočtu. Kterýkoliv občan si bude moci „rozkliknout“ dané příjmy či výdaje příslušné státní instituce. „Politika se potýká s krizí důvěry, posílit ji může naprostá transparentnost. Diskuse o rozpočtu by měla být také veřejnou diskusí,“ zdůraznil Kalousek.

Cena, kterou stát za vybudování systému Státní pokladny zaplatí, se vyšplhá na téměř 3,2 miliardy korun. Náklady na provoz systému se budou každý rok pohybovat do 500 milionů korun, uvedl náměstek ministra financí pro informatiku Zdeněk Zajíček, hlavní koordinátor projektu. Podle Kalouska by se státu investované peníze měly vrátit nejpozději do šesti let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: TOP 09

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Dostupné bydlení

Když je pro vás takovou prioritou, proč jste to víc neřešili už teď? Nebo podle vás jste udělali maximum a to, že není bydlení nebo je pro většinu lidí nedostupné je výsledek? Já už mám dojem, že vy politici o dostupném bydlení jen mluvíte a problém narůstá!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Anderle (DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT): K odstoupení z nadcházejících voleb do PS PČR

14:02 Anderle (DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT): K odstoupení z nadcházejících voleb do PS PČR

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT se rozhodla odstoupit z nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu…