Paggio (VV): Smlouva ACTA je špatná a proto ji nepodpořím

5. 2. 2012 20:25

Co je mezinárodní smlouva ACTA? Jde o dokument, který má zajistit naši konkurenceschopnost, jak tvrdí vláda, nebo omezuje lidská práva a svobodu, jak tvrdí mladí aktivisté?

Paggio (VV): Smlouva ACTA je špatná a proto ji nepodpořím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Viktor Paggio
reklama

Evropský parlament má analýzu, která říká, že smlouva ACTA je špatná a doporučuje poslancům, aby ji neschválili. Já osobně budu v českém Parlamentu hlasovat proti ní.

Obchodní dohoda proti padělkům ACTA si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů, elektroniky či jiné formy podloudné výroby. Jsem toho názoru, že části ACTA týkající se internetu bohužel vychází vstříc tupému boji vydavatelských firem proti technologiím, který nemohou vyhrát. Řešení nevidím v represi a kontrolách na hranicích, ale v tom učinit zážitek z legální hudby nebo filmů na internetu pohodlnější a jednodušší než pirátské stahování. Znamená to samozřejmě i dostupné ceny – za dobrý pokus hodný následování považuji třeba český MusicJet.

Iniciátory dohody byly v roce 2006 Japonsko a USA, světově nejvýznamnější držitelé práv k duševnímu vlastnictví. Doposud se k dohodě připojily například USA, Japonsko, Austrálie nebo Jižní Korea. Dne 26. ledna ji v Tokiu podepsalo 22 členů Evropské unie včetně Česka. Dohoda je otevřena k podpisu do 1. května 2013. ACTA však není pouze obchodní dohodou - to by ji schvaloval čistě Brusel - ale zasahuje i do trestněprávní roviny, a tak se dostane i do českého parlamentu. Text byl vyjednán exekutivou a to jak na evropské úrovni, tedy Evropskou komisí, tak na úrovni národní, tedy vládou zastoupenou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Výsledný text ještě musí projít výbory Evropského parlamentu a pak plenární schůzí. Evropský parlament už si nechal vypracovat vyhodnocení ACTY, které nedoporučuje smlouvu přijmout tak, jak je.

Podle hackerského hnutí Anonymous se však snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. To jako největší problém nevidím a osobně jsem rozhodně proti každé formě pirátství. Být proti pirátství i proti ACTA je naprosto v pořádku. Za největší problém textu považuji zejména vágní ustanovení o zákazu prodeje a distribuce programů a technologií, které umožňují obejití ochrany proti kopírování (nově by nešlo uložit si legálně koupené DVD do počítače), nelíbí se mi ani tajnosti kolem jejího vyjednávání a fakt, že úmluva nefunguje v rámci zavedených mezinárodních organizací typu WTO, kde už platí dohoda TRIPS. V této podobě ji nepodpořím.

Viktor Paggio,
poslanec PS ČR za Věci veřejné

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Veciverejne.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: Průmysl nezastavujeme, plošné testování ve firmách ale bude povinné

9:09 Ministr Havlíček: Průmysl nezastavujeme, plošné testování ve firmách ale bude povinné

Od pondělí 1. března se ve firmách rozjíždí plošné testování na Covid – 19 bez zdravotníků, tzv. sam…