Paukrtová: Snahy o omezení imunity nevzdáváme

02.06.2012 13:30

Jen pár dní poté, co Senát překvapivě (kvůli odporu senátorů ODS a neúčasti senátorů ČSSD) neschválil poslanecký návrh na omezení trestní imunity zákonodárců pouze na dobu trvání mandátu, podala stejný návrh senátorka Soňa Paukrtová spolu s dalšími senátory.

Paukrtová: Snahy o omezení imunity nevzdáváme
Foto: senat.cz
Popisek: Senátorka Soňa Paukrtová

"Imunita trvající déle než mandát je nemorální. Má být nástrojem zajištění funkčnosti parlamentu, nikoli novodobým stavovským privilegiem," vysvětluje důvody předsedkyně senátního klubu TOP 09 a Starostové. Doživotní imunita podle senátorky Paukrtové s funkčností parlamentu nijak nesouvisí, navíc před nedávnem došlo k omezení imunity u prezidenta republiky. "Stav, kdy by hlava státu měla imunitu útlejší než členové Parlamentu, je jak v rozporu s našimi tradicemi, tak se zahraniční praxí.

Je-li ochrana prezidenta republiky omezena na dobu výkonu jeho funkce, mělo by to platit rovněž pro členy Parlamentu a soudce ústavního soudu," vysvětluje Soňa Paukrtová a dodává: "Doživotní trestní imunita je vnímána jako snad největší symbolické dělítko mezi politiky a ostatní veřejností." Naši poslanci a senátoři samozřejmě odstranění tohoto neoprávněného privilegia opět podpoří. "Věřím, že poslanecká sněmovna nebude mít se senátním návrhem problém, protože je totožný s tím, co sněmovna sama již odhlasovala," říká Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové, a dodává: "Doufám, že situaci nezkomplikuje iniciativa senátorů ODS. Ti, přestože při posledním hlasování pro omezení imunity ruku v drtivé většině nezvedli, podali teď svůj vlastní návrh. Podle něj by se imunita vztahovala pouze na projevy v parlamentu, takový návrh nemá na podporu v obou komorách šanci, považuji to za kanadský žertík senátora Kubery. Přesto věřím, že tentokrát zrušení doživotní imunity projde a my tím odčiníme veliký dluh, který zákonodárci vůči občanům této země mají."

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: TOP 09

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.