Premiér Nečas: Nebudeme eurozóně házet klacky pod nohy

28.06.2012 16:32 | Zprávy

Některé aspekty plánované bankovní unie jsou pro Českou republiku nebezpečné. Praha je ovšem připravena určitá témata diskutovat, například harmonizaci pravidel pro záchranu problémových bank. Premiér Nečas to řekl před zahájením Evropské rady v Bruselu.

Premiér Nečas: Nebudeme eurozóně házet klacky pod nohy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Oslabení bankovního dozoru v ČR vzhledem k tomu, že 95 procent českých bank jsou dcery západoevropských bankovních ústavů, by mohlo podle premiéra vést k problémům a poškození českých daňových poplatníků. ČR byla jedna z mála zemí v EU, která nemusela v v minulých letech poskytnout pomoc svým bankám, připomněl premiér.

Mnoho evropských zemí po propuknutí finanční krize před čtyřmi lety sanovalo finanční ústavy z veřejných rozpočtů. Irsko kvůli výdajům na záchranu bank požádalo o pomoc záchranný fond eurozóny a minulý týden bylo ke stejnému kroku donuceno i Španělsko. Plán na vznik bankovní unie má za cíl zamezit dalšímu prohloubení těchto potíží.

Velmi obezřetný postoj k návrhům na společnou regulaci bank nicméně zaujala i Česká národní banka „Bohužel, musím říci, že pro naši zemi a její finanční stabilitu některé věci navrhované v posledních dvou týdnech na úrovni EU znamenají vysoké střednědobé riziko pro finanční stabilitu," řekl její guvernér Miroslav Singer, jehož slova citovala agentura Reuters.

„Česká republika ale podle Nečase nebude házet eurozóně klacky pod nohy „Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu. Jsme s eurozónou velmi silně ekonomicky propojeni. Odchod kterékoliv členské země s eurozóny si nikdo nepřeje," upozornil Nečas. „Jsme připraveni přijmout všechna rozumná opatření, která přispějí ke stabilizaci eurozóny," řekl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Andrej Babiš byl položen dotaz

Dobrý den pane Babiši.

Pokud vyhrajete volby a sestavíte vládu , postavíte se proti EU a prosadíte, aby v naší zemí nebyly zavedeny plánované povolenky pro domácnosti ,které zdraží vše ,spustí novou vlnu inflace a zhorší energetickou chudobu? Prosím jasnou odpověď. Děkuji .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Decroix: Stanovisko opozice mě velmi překvapuje

23:08 Ministryně Decroix: Stanovisko opozice mě velmi překvapuje

Projev na 144. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. června 2025 – Návrh na vyslovení nedůvěry vládě ČR