Alexandr Vondra byl bezpochyby nesmírně odvážný v době totality – o jeho osobní odvaze svědčí jeho stíháhí represivními složkami komunistického režimu i fízlování StB v době, kdy nikdo netušil, jak dlouho se ještě totalitní hydra udrží u moci.
Po odchodu Alexandra Vondry z kruhu spolupracovníků Václava Havla jsme však byli svědky nebývalého názorového veletoče. Vondra začal stále více obdivovat úspěšné podnikatele a naslouchat jejich zájmům. Jeho rozhodný příklon k ODS, o které již bylo v době jeho vstupu do modré strany (prosinec 2006) známo leccos z jejího pojetí politické kultury a prostředků mocenského boje, jeho důvěryhodnosti bývalého disidenta nepřidal. Pak přišlo pochlebování prezidentovi Klausovi a snaha zavděčit se Pavlovi Bémovi. Cílem bylo získat podporu pražské ODS, které mělo dopomoci k získání postu místopředsedy strany. Jedním z aspektů této snahy získat si bémovskou kliku bylo jmenování Rudolfa Blažka do funkce svého náměstka pro vyzbrojování (od 1. 3. 2011) na ministerstvu obrany. Připomeňme, že Blažkova přitažlivost po Bémově kauze s Janouškem rychle vyprchala a on sám je nyní krátce před svým odvoláním, protože dodnes nezískal bezpečnostní prověrku pro svou funkci (takže práci museli po celou dobu funkce za něj vykonávat jeho prověření podřízení). Tato okolnost je pro Vondru vítanou záminkou pro odvolání náměstka, jehož politický přínos pominul.
Nejpozději od medialiazace kauzy ProMoPro, kdy se Alexandr Vondra zachoval všelijak, jen ne jako „odvážnej chlap“ musí být všem jasno. Vláda rozpočtové odpovědnosti v čele s ODS má v ministrovi obrany jednoho z místopředsedů strany, který očividně nikdy rozpočtově odpovědný nebyl. Pokrytectví, se kterým se vykrucuje z odpovědnosti za předražené služby by v západní demokracii politicky nepřežil nikdo.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Komunisti
Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...
Další články z rubriky
4:32 Pfeffer Ferklová (ANO): Bude vedro. Myslete také na svá zvířata
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nastupujícím vedrům.
- 22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou
- 21:05 Jurečka (KDU-ČSL): Nepřistoupil jsem na žádnou čistku. Vy ano
- 21:02 Ministr Macinka: Půvabné přiznání vlastní nekvalifikovanosti, paní kolegyně
- 20:05 Peštová (ANO): Odešli ti, kteří byli dosazeni
- 20:05 Kučera (TOP 09): Poslanecké novely jsou zlo


