Štětina (VV): Souhlas rodičů s léčbou dětí musíme ze zákona odstranit

28.03.2012 16:45

Od dubna začne platit jeden z klíčových zákonů zdravotnické reformy, zákon o zdravotních službách. Pravděpodobně kvůli chybě, kterou jsme přehlédli už v připomínkovém řízení, by však mohl zkomplikovat léčbu dětí z rozvedených rodin. Proto je nutné ho co nejdříve novelizovat.

Štětina (VV): Souhlas rodičů s léčbou dětí musíme ze zákona odstranit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina
reklama

Podstata problému je v tom, že by lékař měl mít nejen před každým vážnějším zákrokem, ale dokonce i před obyčejným očkováním dítěte, souhlas obou jeho rodičů. To by mohl být problém zejména u dětí, jejichž rodiče se rozvedli.  Souhlas obou rodičů by lékaři potřebovali nejen u všech invazivních výkonů, jako jsou chirurgické zákroky, plánované operace, diagnostická vyšetření, ale prostě všude tam, kde má dítě strach z bolesti a z „bílého pláště“.  Vzhledem k tomu, že se to týká i povinného očkování, skoro bych si mohl myslet, že problematickou úpravu se podařilo do zákona protlačit těm skupinám, které usilují o to, aby povinné vakcinace dětí zmizely.

 Nesdílím sice zcela obavy pediatrů z komplikací nebo prodlužování léčby, vždy lze totiž říci, že se jedná o akutní nebo neodkladný výkon. V každém případě by ale lékařům narostla zbytečná administrativa a mnoha bývalým manželům by to zkomplikovalo mnohdy problematickou vzájemnou komunikaci. A co hůř, do potíží by se dostaly i děti nerozvedených těch manželů, kdy jeden z páru třeba kvůli zaměstnání dlouhodobě žije mimo společný domov. Vzhledem k tomu, že chyba, která v zákoně zůstala, se netýká jen malých dětí, ale i mládeže do osmnácti let, je třeba rychle přijít s nápravou v podobě pozměňovacího návrhu.

Jiří Štětina, poslanec za Věci veřejné

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Miliarda vakcín je na světě

22:33 Niedermayer (TOP 09): Miliarda vakcín je na světě

Komentář na facebookovém profilu k očkování.