Expert nám sdělil něco pro ty z vás, kteří se bojíte armádního konvoje USA

16.03.2015 12:53

POLITOLOGOVÉ Napětí mezi východem a západem se dále stupňuje. K jeho zmírnění zcela určitě nepomůže to, že by i přes české území měl projet v dohledné době vojenský konvoj armády NATO. Přitom právě v pondělí, tedy dnes, o něm jedná naše vláda. Ani Rusko nesetrvává v nečinnosti. Dnes zahájilo prověrku bojové připravenosti...

 Expert nám sdělil něco pro ty z vás, kteří se bojíte armádního konvoje USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Trasa konvoje armády NATO je stanovena se startem v Pobaltí a cílem v Německu, což potvrdil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). ParlamentníListy.cz zjišťovaly dál to, co vše je třeba v souvislosti s touto zprávou brát na vědomí – či zda mít nějaké obavy. Řinčení zbraní je totiž již skutečně hlasité – a z obou stran.

Máme se bát toho, aby se tu spojenecká vojska neusadila jako kdysi?

Jisté je také to, i podle Zaorálka, že konvoj reprezentuje formu ukázky a prezentace síly a jednoty Severoatlantického paktu (NATO). Projede celkem šesti zeměmi střední a východní Evropy, přičemž má ukázat připravenost aliance pomoci členům, kteří by se ocitli v ohrožení. Bohužel, to v řadě Čechů může vyvolat vzpomínky na doby minulé a obavy z toho, zda události pak nebudou moci nabrat podobný spád, jako tomu bylo třeba v roce 1968 poté, co do Československa dorazila spojenecká vojska tehdejší Varšavské smlouvy a usídlila se tu následně na víc než 20 let. Jsou takové obavy na místě?

„Chápu, že se takovéto názory mohou objevovat, ale ten, kdo se s nimi pokouší nějak nakládat či argumentovat, ukazuje především naprostou ignoranci znalostí poměrně nedávných dějin Evropy. Severoatlantický pakt se takto nikdy nechoval, vždy se snažil uplatňovat k udržení pořádku pouze to, co je normální součástí demokracie. Když v 60. letech požádala o odchod z NATO Francie, vše se uskutečnilo naprosto v klidu, vojska nikde, jako tomu bylo u Varšavské smlouvy, násilně dál nesetrvávala. Navíc – NATO se nikdy v rámci Evropy – nedomáhalo setrvání jakéhokoli státu ve svém paktu způsobem, jak zaznamenala historie v letech 1956 v Maďarsku a později u nás v roce 1968. Respektuje to, že Česká republika je svrchovaný suverénní stát, který má v NATO spojence. A ten spojenec se jako spojenec chová. Ovšem je třeba zdůraznit, že opravdu jako spojenec – nikoli jako agresor,“ reagoval na otázky, které se v souvislosti s aktuálním vývojem objevují, politolog Michael Romancov.

Konvoj má za cíl apelovat na slušnost v rámci mezinárodních vztahů 

Jak pro ParlamentníListy.cz dále zdůraznil, cílem průjezdu konvoje je apel na dodržování pravidel elementární slušnosti v rámci mezinárodních vztahů i ve společenském kontaktu. „Spojené státy jsou našimi spojenci, proto tuto aktivitu i naše vláda s vysokou pravděpodobností podpoří v rámci závazků, které s NATO máme a které jsme podepsali. Vše má samozřejmě spojitost s tím, k čemu dochází na Ukrajině a co nelze tolerovat. Navíc je třeba upozornit na to, že je to poprvé, co se něco takového děje – a to přesto, že jsme členy Severoatlantické aliance řadu let,“ řekl dále Romancov.

O vypravení zmiňovaného konvoje na cestu dlouhou 1,8 tisíce kilometrů, informoval v minulém týdnu americký armádní list Stars and Stripes. Z textu vyplývá to, že se jednotky a armádní technika budou vracet ze cvičení v rámci operace Atlantic Resolve. Tajemstvím  není to, že skutečně cílem bude demonstrovat podporu spojeneckým zemím, které se cítí ohroženy ruskou agresí na Ukrajině.  Také z toho má vyplývat varování, že bude častěji docházet k zapojování americké armády do manévrů NATO v Evropě.

I proto mluvčí americké armády v Evropě Craig Childs konvoj označil za „viditelnou demonstraci amerického závazku vůči spojencům v NATO a ukázku schopnosti NATO pružně přesouvat vojenské jednotky přes hranice spojenců v úzké spolupráci s nimi“. Konvoj přes Česko dojede až na armádní základnu v bavorském Vilsecku, který leží asi 65 kilometrů od našich hranic.

Kde je Putin? Co by bylo, kdyby skutečně opustil Kreml?

Vše může mít možná ještě o trochu pikantnější nádech tím, že se v posledních dnech stále více spekuluje o tom, kde je Vladimír Putin. Některé zprávy hovoří o jeho zhoršeném zdravotním stavu, jiné dokonce o jeho sesazení a další třeba o tom, že je spolu se svojí přítelkyní někde ve Švýcarsku, poněvadž ta mu tam porodila potomka. Nabízí se však otázka, co by následovalo poté, kdyby skutečně z jakéhokoli důvodu Putin z čela Ruské federace zmizel? Změnila by se nějak současná situace nebo by se ještě více vyhrotila?

„Víte, ono by se možná ukázalo, že by ta jediná osoba vlastně nemusela mít na další vývoj vůbec žádný vliv. V každém případě je však pravdou, že právě Putinova rozhodnutí vedla k anexi Krymu a vyhrocení situace mezi Ruskem a Ukrajinou. Zda by se to změnilo, se však odhadnout opravdu nedá,“ uzavřel politolog Michael Romancov své vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

I Ruská federace haraší zbraněmi. V pondělí spustila rozsáhlé cvičení s bezmála 40 tisíci muži

Zdá se, že konec spekulacím mohou udělat zprávy z pondělního dne. Ty totiž uvádějí, že ruský prezident Putin počátkem tohoto týdne nařídil Severní flotile přejít do plné bojové pohotovosti. Prověrka její bojové připravenosti se týká i části Západního vojenského okruhu a vzdušných výsadkových sil. Nejde přitom o okrajovou záležitost, ale celkem o 38 tisíc vojáků s více než třemi tisíci kusy bojové techniky. Jak dnes uvedly Novinky,cz, do tohoto cvičení se zapojuje celkem také 41 lodí, 15 ponorek a 110 letadel a vrtulníků. Prověrka bojové připravenosti začala v 8 hodin ráno moskevského času, tedy v šest hodin našeho středoevropského času.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušanův průšvih. Na Michalika toho prasklo hodně. Koho normálního by napadlo toto pustit do vlády, nechápe Bok

15:41 Rakušanův průšvih. Na Michalika toho prasklo hodně. Koho normálního by napadlo toto pustit do vlády, nechápe Bok

VHLED MICHALA BOKA Skončí Michalik ještě dříve, než začne? Tuto otázku si v pravidelné rubrice klade…