Až se lidé vrátí domů z prázdnin, začne to. Ohrožení Fialy během předsednictví v EU. Expert tuší, co přijde

09.07.2022 19:30 | Rozhovor

„Až se lidé vrátí z prázdnin domů, začne stoupat frustrace z drahoty, humanitární krize, kmotrů i covidu. Fialově vládě tak během předsednictví hrozí demonstrace či stávky kvůli mzdám, drahým energiím nebo potravinám. Sociální dialog Strakovka odbývá, čímž si sama škodí,“ říká známý politolog a bývalý poradce předsedy vlády Lukáš Jelínek.

Až se lidé vrátí domů z prázdnin, začne to. Ohrožení Fialy během předsednictví v EU. Expert tuší, co přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lukáš Jelínek

Jak vy sám hodnotíte projev premiéra Fialy před Evropským parlamentem ve Štrasburku? Byl důstojným zahájením českého předsednictví v EU?

Šlo o standardní projev, který neurazí ani potěší. Petr Fiala se představil a ukázal, že rozumí Evropě i že se v ní domluví. A jako pan účetní vyjmenoval naše priority. Mne by víc potěšil inspirativní projev charismatického lídra, tím ale Fiala prostě není.

Odvede podle vás předsednictví Česka v EU současnou vládu ještě více od každodenních problémů běžných občanů? A mohou pak opravdu vzniknout sociální bouře včetně slibované generální stávky, jak hrozí někteří odborářští bossové? Nebo spíše naopak – Fialově vládě se díky předsednictví v EU podaří alespoň částečně vyřešit energetický problém, kdy Češi přestanou hradit téměř nejvyšší částky za energie a pohonné hmoty z celé Evropy (v poměru k průměrné mzdě), jako je tomu doposud? Téměř nikdo totiž nechápe, jak můžeme například platit za el. energie až trojnásobné ceny oproti našim zahraničním sousedům, když této energie vyrábíme dostatek, vyvážíme ji a pak ji z burzy nakupujeme neúměrně předraženou...

Až se lidé vrátí z prázdnin domů, začne stoupat frustrace. Z inflace, drahoty, humanitární krize, kmotrů, covidu… Společnost rozdělí i zářijové volby a prezidentská kampaň. Fialově vládě tak během předsednictví hrozí veřejné protesty, demonstrace či stávky kvůli platům a mzdám, drahým energiím nebo potravinám. Sociální dialog Strakovka odbývá, čímž si sama škodí. A pokud kabinet nepředstaví sociální a energetické balíčky, které lidé pochopí a které jim pomohou, může Fialova koalice trhat rekordy v nepopularitě. Evropské předsednictví ji nezachrání. Jednak se jím občané tolik zabývat nebudou a kromě toho ve schopnost konzervativního kabinetu řešit naše potíže v celoevropském rámci příliš nevěřím, zvlášť když například občanští demokraté se dlouhá léta ke společné energetické politice či sbližování sociálních systémů stavěli skepticky.

Někteří europoslanci, například Dita Charanzová (ANO), Mikuláš Peksa (Piráti) či Kateřina Konečná (KSČM) sice souhlasili s kladením premiérova důrazu na energetickou krizi a pomoci Ukrajině, nicméně mu vytýkají nulový sociální rozměr projevu. Tedy co konkrétního udělat pro občany EU, aby při všech těch krizích a vysoké inflaci tolik nestrádali. Dal byste jim za pravdu, anebo to jsou jen naprosto zbytečné výtky? 

Fiala by nemusel být ani konkrétní, stačil by silný apel na soudržnost Evropy a soudržnost Evropanů. Co potřebujeme na pozadí obnovy studené války víc než právě toto? Velmi mi chyběl apel na EU coby sociální projekt. Přitom pokud projekt integrace ztratí podporu voličů, můžeme se jít i s naším předsednictvím bodnout. Nestačí šermovat hodnotami a tradicemi, lidé pro sebe potřebují vidět v EU smysluplnou perspektivu.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda zas hodnotí Fialův projev jako věcný, nicméně uvedl, že nebyl ničím výjimečný, nepřinesl žádný jedinečný nápad, a že tedy nejznámější zahraniční média mu proto věnovala jen málo pozornosti či vůbec žádnou. Souhlasil byste s tímto názorem?

Vzhledem k tomu, že takové projevy musejí europoslanci poslouchat každý půlrok, těžko čekat nějakou zvláštní show. A ani jako předsednická země nejsme pupkem světa. Pokud chceme vyniknout, bude důležitější, ne co budeme říkat, ale co budeme dělat. I v tom jsem ale skeptický. Spíš čekám, že vláda ten půlrok pojme úřednicky, administrativně a místo nastolování témat na celá desetiletí bude jen v rámci svých sil hasit požáry.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a šéfa nejsilnější europoslanecké frakce lidovců Manfreda Webera přichází české předsednictví v době pokračující ruské agrese na Ukrajině v tu pravou chvíli, jelikož Češi si zažili na vlastní kůži ruskou agresi v roce 1968 a umí se proto do role napadených Ukrajinců dobře vžít. Dá se s tímto názorem souhlasit anebo to byla jen klasická diplomatická fráze?

Naše historická zkušenost s roky 1938 a 1968 je prospěšná. Máme šanci komunikovat pohled na Evropu z místa, které ví, co je nacistická i komunistická diktatura. Navíc máme důvěru východu Evropy včetně V4, Balkánu i Ukrajiny, to je silný vklad. Jen se bojím, aby jako v domácí politice i v té evropské nepřevážila ze strany českých politiků ideologie. Nesmějí zapomínat, že žádná válka nemůže trvat věčně, že vedle vojáků musí mít prostor i diplomaté a že i k válčení je potřebná podpora evropské populace.

Europoslancům z opozičních stran – Ivanu Davidovi (SPD) a Kateřině Konečné se pak, dle některých médií, nelíbilo, že český premiér stejně jako v domácí politice upřednostnil ve svém projevu pomoc napadené Ukrajině, ale o sociálních problémech „domácích“ občanů se téměř vůbec nezmínil. Jsou to jen tradiční výtky opozičních politiků nebo je na tom i nějaké to zrnko pravdy?

V projevu adresovaném do Evropy rozebírání českých problémů poslouchat nepotřebuji, tím bychom si jen veřejně podráželi nohy. Ale Petr Fiala má dost jiných příležitostí akcentovat starosti tuzemských domácností, a ty zanedbává.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

10:43 „Teď úkoly pro Fica.“ Po volbách: Jde i o nás a Ukrajinu

Teď je na Robertu Ficovi, aby očistil slovenskou politiku od tlaků některých organizací, uvádí po ví…